27. července 2015 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko se chystalo na drachmu. Chtělo nový bankovní systém a rozbití rezerv

Řecká drachma a euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká drachma a euro. | foto: Shutterstock

ATÉNY Z řeckých politických kruhů unikají zprávy o tom, jak se vládní politici chystali na možné opuštění eurozóny. Přesněji řečeno šlo příznivce „tvrdé linie“ ve straně Syriza, kteří už museli kabinet premiéra Alexise Tsiprase opustit.

Nikdo si v Aténách není příliš jistý, co z uniklých informací představovalo reálné politické plány a co spíše smělé vize. Jisté je, že představitelé opozice – kteří premiéru Tsiprasovi pomohli odhlasovat ústupky zahraničním věřitelům – žádají vysvětlení.

Za přípravami jakéhosi plánu B pro případ opuštění eurozóny stojí podle řeckého i zahraničního tisku zejména dva bývalí členové vlády, kteří ji opustili právě kvůli kvůli nesouhlasu s politikou kompromisu raženou Alexisem Tsiprasem.

Bývalý ministr energetiky Panagiotis Lafazanis například v jednom z rozhovorů prohlásil, že ve vládě tlačil na čerpání rezerv z centrální banky – jako vzdor politice Evropské centrální banky. Tento zastánce tvrdého křídla Syrizy byl pro návrat k drachmě, původní řecké měně.

Podle něj by výše zmíněné kroky umožnily výplatu penzí a platů státních zaměstnanců v případě, že by Řecko muselo opustit eurozónu.

„Hlavním důvodem bylo zachránit řeckou ekonomiku a lidi, což je povinností každé vlády,“ uvedl exministr Panagiotis Lafazanis.

V konzervativním řeckém listu Kathimerini svůj plán B zase představil bývalý vládce resortu financí Janis Varufakis.

Mluvil o malém týmu, který připravoval paralelní platební systém pro případ, že by současný bankovní systém padl v důsledku „agresivní politiky Evropské centrální banky“.

Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…