27. července 2015 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko se chystalo na drachmu. Chtělo nový bankovní systém a rozbití rezerv

Řecká drachma a euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká drachma a euro. | foto: Shutterstock

ATÉNY Z řeckých politických kruhů unikají zprávy o tom, jak se vládní politici chystali na možné opuštění eurozóny. Přesněji řečeno šlo příznivce „tvrdé linie“ ve straně Syriza, kteří už museli kabinet premiéra Alexise Tsiprase opustit.

Nikdo si v Aténách není příliš jistý, co z uniklých informací představovalo reálné politické plány a co spíše smělé vize. Jisté je, že představitelé opozice – kteří premiéru Tsiprasovi pomohli odhlasovat ústupky zahraničním věřitelům – žádají vysvětlení.

Za přípravami jakéhosi plánu B pro případ opuštění eurozóny stojí podle řeckého i zahraničního tisku zejména dva bývalí členové vlády, kteří ji opustili právě kvůli kvůli nesouhlasu s politikou kompromisu raženou Alexisem Tsiprasem.

Bývalý ministr energetiky Panagiotis Lafazanis například v jednom z rozhovorů prohlásil, že ve vládě tlačil na čerpání rezerv z centrální banky – jako vzdor politice Evropské centrální banky. Tento zastánce tvrdého křídla Syrizy byl pro návrat k drachmě, původní řecké měně.

Podle něj by výše zmíněné kroky umožnily výplatu penzí a platů státních zaměstnanců v případě, že by Řecko muselo opustit eurozónu.

„Hlavním důvodem bylo zachránit řeckou ekonomiku a lidi, což je povinností každé vlády,“ uvedl exministr Panagiotis Lafazanis.

V konzervativním řeckém listu Kathimerini svůj plán B zase představil bývalý vládce resortu financí Janis Varufakis.

Mluvil o malém týmu, který připravoval paralelní platební systém pro případ, že by současný bankovní systém padl v důsledku „agresivní politiky Evropské centrální banky“.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz