4. července 2016 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jak vesnice na Tachovsku zbohatla? Majetek zvýšila víc než šestkrát

Obec Kostelec na Tachovsku. Zejména díky dvěma průmyslovým zónám ve svém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obec Kostelec na Tachovsku. Zejména díky dvěma průmyslovým zónám ve svém... | foto: ČTK

KOSTELEC Majetek malé obce Kostelec na Tachovsku, v jejímž sousedství se nacházejí dvě silně expandující průmyslové zóny, se za třináct let zvýšil šestinásobně na 185 milionů korun. Peníze pocházejí hlavně od firem, které se podílejí na budování infrastruktury, jako jsou silnice nebo čistička.

Vesnice přitom nemá ani 600 obyvatel. V roce 2003 měl Kostelec majetek v hodnotě 27,5 milionu korun. „Když k tomu přiřadím nedodělky, tak nám to nyní dělá 180 až 185 milionů korun. Jde o nový nebo zhodnocený majetek,“ uvedl starosta Kostelce František Trhlík.

Mínil tím budovy a infrastrukturu, jako jsou kanalizace, vodovod, čistírna odpadních vod a silnice. Dvě průmyslové zóny Panattoni Parku v současnosti zaměstnávají přes dva tsicíe lidí v jedenácti firmách.

ČTĚTE TAKÉ

„S Panattoni máme dobrou spolupráci. Financují přípravu infrastruktury,“ uvedl Trhlík. Každý rok dají obci nějaké peníze, například na opravu kulturního domu, chodníků ze zóny a kruhový objezd. Kooperace funguje i s firmami Steelcase a KION. „Vnímají samosprávu, prostředí, kde podnikají,“ řekl.

Steelcase dal obci kamion nábytku, jímž vybavila hasiče, sportovce, klubovny a školku. V Panttoni Parku je volných ještě zhruba 30 hektarů, z toho jedencát hektarů je obecních.

Obec Kostelec na Tachovsku. Zejména díky dvěma průmyslovým zónám ve svém...
Obec Kostelec na Tachovsku. Zejména díky dvěma průmyslovým zónám ve svém...

Do kasy Kostelce už také začaly proudit daně z nemovitostí, vždy nejméně po ročním zkušebním provozu továrny. „Už se nám to projevilo, ale čekáme víc. Budou to jednotky milionů,“ řekl starostaTrhlík. Obec preferuje ve firmách kmenové zaměstnance, z nichž má podíl na dani ze závislé činnosti, agenturní nepřinášejí ani korunu.

Kostelec, který má o šestinu více obyvatel než před deseti lety, vybudoval čtyři bytové zóny. Do podzimu připraví studii výstavby dvou dalších zón pro 65 parcel. Kostelec díky dotacím rekonstruoval mateřskou školu, kulturní dům, postavil klubovny v Popově, Nedražicích a Ostrově. Před osmi lety si vzal od biskupství všechny dlouhodobě využívané církevní památky a postupně opravuje kostel a kaple.

Obec má běžný rozpočet čtrnáct milionů korun, loni měla ale díky dotacím rekord 32 milionů korun a rozpočet tak byl největší v historii. Peníze šly hlavně na dokončení bytových zón, komunikace, chodníky, zeleň, kanalizaci v Nedražicích, klubovnu v Ostrově a na vitráže kostela. Obec teď požádá firmy, aby se složily na jeho fasádu.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…