30. března 2014 20:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jak zlepšit práci cifršpionů? Více lidí a zlepšení analýz, míní šéf útvaru

Libor Kazda, šéf Finančního analytického úřadu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libor Kazda, šéf Finančního analytického úřadu | foto: ČTK

PRAHA V práci Finančního analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí je podle jeho šéfa Libora Kazdy potřebné zefektivnit některé analytické procesy a popřípadě personálně posílit kontrolní oddělení. Celkově ale v práci FAÚ, jehož úkolem je odhalovat praní špinavých peněz, není v současnosti nutné nic výrazně měnit. Útvar má kvalitní pracovníky.

"U kontrolního oddělení není tak kvalitní výstup, protože není tak silné personální obsazení. Mohli bychom více kontrolovat osoby, které nám dodávají informace," uvedl Kazda v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

ČTĚTE TAKÉ:

Oddělení má na starost kontrolu institucí, které dodávají FAÚ informace o podezřelých transakcích. Patří mezi ně banky, směnárny a další finanční instituce. "Ale banky fungují velmi dobře a spolupráce s Českou bankovní asociací je na vysoké úrovni. FAÚ by měl být více zainteresován v těch dalších institucích," uvedl Kazda.

Podle něj totiž například směnárny nebo záložny nemají příliš velké povědomí o zákonu proti praní špinavých peněz.

Podle Kazdy úřad nyní nemá přesnou statistiku, jak úspěšná jsou trestní oznámení podaná útvarem, ale u daňových trestných činů podle něj není odezva od policie tak dobrá, jak by si FAÚ představoval. Podle Kazdy je problém spíše než v práci FAÚ a podaných trestních oznámeních v odbornosti policie.

Kazda se stal ředitelem FAÚ 10. února. Předtím od roku 2008 vedl plzeňskou expozituru protikorupční policie.

FAÚ loni zajistil přes tři miliardy korun. O rok dříve to byla jedna miliarda. Útvar zároveň loni podal 547 trestních oznámení, o rok dříve to bylo 429 trestních oznámení. Jednou z největších kauz loni bylo pro FAÚ prošetřování transakcí Metropolitního spořitelního družstva.

O útvaru:

Finanční analytický útvar je finanční zpravodajskou jednotkou zaměřenou zejména na oblast boje proti praní špinavých peněz, financování terorismu a odhalování toků finančních prostředků spojených s korupčním jednáním.

Činnost FAÚ spočívá především v příjmu, analýze a následném šetření podezřelých bankovních operací, které nahlásí povinné subjekty dané zákonem. To jsou například banky, finanční a pojišťovací instituce, úvěrové společnosti nebo směnárny.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!