10. února 2010 11:59, aktualizováno  17:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jančík rozdá nájemníkům 10 milionů. Je to populista, říká TOP09

Starosta Prahy 5 Milan Jančík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Prahy 5 Milan Jančík. | foto: ČTK

PRAHA Radnice Prahy 5 dá všem nájemníkům ve svých obecních bytech letos slevu na nájemném ve výši 5000 korun, řekl dnes novinářům starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS). Městská část má podle něj 2200 až 2500 bytů, sleva na nájemném radnici vyjde asi na 10 milionů korun. Nájemné v obecních bytech se přitom letos oproti loňsku nezvyšuje.

Nájemníci obecních bytů dostanou pětitisícovou slevu ve dvou splátkách pomocí složenky. Pro peníze si budou na poštu chodit v dubnu a září, tedy v termínech těsně před parlamentními a komunálními volbami.

Rozdávání peněz z obecní pokladny se proto může zdát spíše jako populistický krok. "Zatímco TOP 09 a ODS společně v Poslanecké sněmovně bojují proti snaze Jiřího Paroubka a sociální demokracie prohloubit již nyní katastrofický deficit ČR, Jančík se vydal bez uzardění oranžovou cestou. ODS pak působí jako těžký, neléčený schizofrenik," komentoval jančíkovo rozhodnutí předseda pražské TOP 09 František Laudát. 

Jančík: Chceme donutit dlužníky platit

Městská část si ale podle Jančíka od této pomoci také slibuje, že někteří z těch, kteří radnici na nájemném dluží, své dluhy zaplatí. Pomoc se totiž na dlužníky nevztahuje. Praha 5 má přitom v této souvislosti pohledávky ve výši asi 40 milionu korun.

Opatření radnice podle Jančíka reaguje na ekonomickou situaci. "Navázali jsme tak na naše rozhodnutí z minulého roku, kdy měli nájemníci v obecních bytech slevu 50 procent z navýšení nájmu," uvedl Jančík. Nájemci nebytových prostor dostali v Praze 5 letos slevu ve výši pěti procent z nájemného. Roku 2009 se v Praze 5 platilo v obecních bytech nájemné průměrně 74,65 korun za metr čtvereční.

Laudátovi z TOP09 se ale nelíbí, že Jančík z veřejných peněz zvýhodňuje omezenou skupinu občanů na úkor většiny. "Zvýhodněni jsou nájemníci jen v obecních bytech a nikoli nájemníci všichni. Domnívá se pan Jančík a pražská ODS, že krizí jsou postiženi jen uživatelé obecních bytů?"

ČTK