22. května 2013 10:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Podváděl šéf Hospodářské komory? Musí čelit trestnímu oznámení

Předsedající arbitr Petr Kužel čelí podezření z podjatosti. Diag Human chce dosáhnout jeho odvolání z přezkumného rozhodčího senátu. Pokud by k tomu došlo, hrozí další protahování letitého sporu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedající arbitr Petr Kužel čelí podezření z podjatosti. Diag Human chce dosáhnout jeho odvolání z přezkumného rozhodčího senátu. Pokud by k tomu došlo, hrozí další protahování letitého sporu. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel čelí trestnímu oznámení. Podal ho v úterý Nadační fond proti korupci, který Kužela a další neznámé pachatele z řad představenstva a zaměstnanců komory podezírá ze spáchání několika trestných činů, mimo jiné ze zpronevěry.

"Na základě analýzy obdržených informací lze konstatovat, že ze strany nejvyšších představitelů nebo zaměstnanců Hospodářské komory mohlo docházet k závažnému nedbalostnímu nebo úmyslnému jednání s dopadem na finanční prostředky komory a veřejné prostředky," uvedl ředitel a analytik nadačního fondu Petr Soukenka.

Rozsáhlá obvinění

Součástí informací protikorupčního fondu z let 2009 až 2012 je prý popis vazeb nejvyššího vedení komory na zástupce jiných společností či na další vysoce postavené veřejné či soukromé osoby.

Předmětem devadesátistránkového trestního oznámení je podezření ze spáchání trestných činů zpronevěry, porušení povinností při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, pletichy při zadávání veřejné zakázky a jiných trestných činů.

Mezi takové jednání mohlo patřit možné proplácení faktur za služby, které ve skutečnosti byly realizovány v jiném rozsahu, než bylo dohodnuto nebo nebyly realizovány vůbec, dodal.

Kužel namítá, že jde o odpovědnost minulého úřednického vedení komory. "Nejsem si vědom, že bych se dopustil něčeho, co by zakládalo podat podnět k trestnímu oznámení," uvedl pro MF DNES.

Komora již před téměř rokem zjistila závažné chyby tehdejšího vedení úřadu komory, odvolala vedení úřadu a představenstvo si zadalo forenzní audit týkající se hospodaření v předchozích letech.

Podle sobotního deníku Právo audit, který provedla společnost Ernst & Young, ukázal, že z komory v minulosti odtekly prostřednictvím spřízněných firem desítky milionů korun.

Kužel v pondělí reagoval, že je zvláštní, že se tento rok starý problém dostává do pozornosti médií nyní, kdy zbývá do sněmu komory pár týdnů. V pondělí komora oznámila, že bude vymáhat zpět peníze u některých zakázek, které uzavřelo minulé vedení úřadu komory.

"S právníky děláme další kroky, mimo jiné zvažujeme žaloby minimálně na dva subjekty. Faktura má mít nějaké plnění, a to plnění není," uvedl na začátku týdne Kužel. Byla také přepracována některá vnitřní pravidla. Podle Hospodářské komory bylo loňské účetnictví organizace v pořádku.

Lidovky.cz, ČTK