23. září 2009 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota: Bez úspor nechci být ministrem. Skončím

Ministr financí Eduard Janota (vlevo) a předseda ODS Mirek Topolánek se zúčastnili 23. září v Praze finančního fóra Zlaté koruny  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota (vlevo) a předseda ODS Mirek Topolánek se zúčastnili 23. září v Praze finančního fóra Zlaté koruny | foto: ČTK

PRAHA Pokud by nebyl přijat úsporný balíček, ministr financí Eduard Janota by nechtěl dále setrvávat ve své funkci. "Je pro mne nepřijatelné, abych se podepsal pod deficit veřejných rozpočtů 7,4 procenta hrubého domácího produktu. To bych raději ministrem financí být nechtěl, a ani nemohl," uvedl dnes Janota na finančním fóru Zlaté koruny.

Ministrem navrhované změny v mnoha zákonech mají pomoci snížit schodek státního rozpočtu na příští rok až ke 155 miliardám korun. Bez schválení úsporného balíčku by ale deficit příští rok činil 230 miliard korun. Úsporný balíček by snížil deficit veřejných financí na přibližně 5,5 procenta HDP.

V letošním roce státní rozpočet podle Janoty skončí zřejmě schodkem 165 miliard korun. Fakticky ale podle ministra bude deficit 200 miliard korun, protože ministerstvo financí zapojilo v průběhu roku do rozpočtu zhruba 40 miliard korun z rezervních fondů.

Škrtat se musí, rozpočet drtí mandatorní výdaje

K úspornému balíčku, který obsahuje například zvýšení nepřímých daní, snížení rodičovské nebo stagnaci důchodů, Janota uvedl, že není pro rozpočet jiné východisko, než škrtat. Od roku 2005 stouply výdaje o 134 miliard korun, z toho důchody činí 105 miliard korun. "A tyto výdaje nebyly eliminovány," uvedl Janota.

Navíc je podle Janoty potřeba do budoucna reformovat daňový systém i systém výdajů rozpočtu. "Tyto systémy nejsou nastaveny na období normálního ekonomického růstu okolo jednoho dvou procent, ale na období vysokého růstu kolem šesti procent. Pokud se nic nezmění, tak ty deficity budou růst i nadále," uvedl Janota.

Investoři nám zatím věří, ale...

Ministr rovněž uvedl, že na konci roku bude veřejný dluh činit 1,2 bilionu korun. "Pokud by se upustila uzda, tak za čtyři roky jsme na dvou bilionech," upozornil. Bankovní trh a investoři zatím podle Janoty Česku věří, a proto země nemá problém s financováním dluhu. "Ale mohlo by se to změnit, pokud by nebyla vůle řešit veřejné finance," dodal ministr.

Již v letošním roce kvůli zdražení dluhopisů chybí ve státním rozpočtu podle Janoty deset miliard korun pouze na placení úroků. "Pokud bude dramatická situace ve veřejných financích, tak dluhopisy bude problém prodat nebo budou dražší. Vláda bude muset do parlamentu, aby si zvýšila limit (pro vydání dluhopisů), protože mi bude jen letos chybět deset miliard na úroky," uvedl Janota.

Lidovky.cz, ČTK