11. května 2009 10:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota chce hlavně ukočírovat rozpočet

Ministr financí letní vlády Eduard Janota po setkání s designovaným premiérem Janem Fischerem 5. května v Hrzánském paláci v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí letní vlády Eduard Janota po setkání s designovaným premiérem Janem Fischerem 5. května v Hrzánském paláci v Praze | foto: ČTK

PRAHA Hlavním cílem nového ministra financí Eduarda Janoty bude sestavit na příští rok úsporný, smysluplný státní rozpočet. Deficit veřejných financí by se měl pohybovat v rozumných mezích a neměl by atakovat hranici sedmi procent, uvedl dnes při uvedení do úřadu Janota. Sedmiprocentní hranice je ale mnohem vyšší, než o které se zatím mluvilo, nejčernější odhady předpokládaly deficit okolo pěti procent.

Letos by měl deficit veřejných financí stoupnout na 4,5 procenta HDP z loňských 1,5 procenta. Česko by tak nesplnilo tříprocentní hranici nutnou pro přijetí eura.

Premiér Jan Fischer již dříve uvedl, že chce deficit státního rozpočtu na příští rok stlačit na 150 miliard korun. Podle Fischera by vyšší číslo přineslo České republice problémy v budoucnu.

Už pětiprocentní deficit by znamenal problém

Například schodek státního rozpočtu ve výši 200 miliard korun by podle hlavního ekonoma Patria Finance představoval 5,3 procenta HDP. To už je podle něj poměrně vysoká hodnota, za níž by podle něj mohly finanční trhy penalizovat ČR zvýšením rizikové prémie u státních dluhopisů i kurzu koruny.

Janota dnes rovněž uvedl, že ho ve funkci náměstka ministra financí vystřídá Bohdan Hejduk. "Je to velký odborník, který detailně rozumí rozpočtu a mnohé z materiálů se mnou zpracovával," uvedl. Hejduk byl již krátce náměstkem za ministra Vlastimila Tlustého, který v září 2006 odvolal z této funkce Janotu. Ten se na ministerstvo vrátil s nástupem Miroslava Kalouska.

Janota sám uvedl již dříve, že se nebude chtít vrátit do funkce náměstka, až Fischerova vláda skončí a že zřejmě odejde ze státní správy.

ČTK