Diskuse k článku: Janota chce politiky odříznout od státních firem

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 68
  • Poslední: 18.1.2010 22:44
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
R. Hledík 18.1.2010 22:44

Blahopřeji

že se na takovou zásadní věc v Česku přece jen přišlo. Je nemorální, aby politik mohl zasahovat do státní kasou podporované firmy. Za bolševiků všechno vedla a rozhodovala KSČ-- tedy jeden, nebo pár vedoucích bolševiků, možná i jen jeden, na příklad Stalin, Gottwald, kteří rozuměli úplně všemu a naprosto nejlépe.

Jak může multimilionář Rath vlastnit kliniku, dělat hejtmana a poslance???

To je ještě možné ve státě Burundi, a Lesothu.

J. Blažek 17.1.2010 7:24

Fantastické!

Pan Janota: .... ". "Chceme, aby byly zhruba srovnatelné s tím, co berou šéfové podobných podniků v Německu. Přihlédne se k velikosti a důležitosti firmy i k úrovni platů v obou zemích," řekl LN Janota a dodal: "Pokud se zjistí, že třeba 500 tisíc měsíčně, které šéf Českých drah Petr Žaluda, odpovídá příjmům ředitele německé železnice, tak ať je bere dál.

Krásná metoda a což kdyby takto pan Janota porovnával a usměrňoval třeba i platy českých učitelů!

L. Pixa 17.1.2010 8:11

Re: Fantastické!

Perfektní poznámka.Já bych třeba ještě přidal hasiče a policajty.Jenže zůstane jenom u těch šéfů .....

M. Frank 17.1.2010 8:57

Re: Fantastické!

No ti by se vám poděkovali, u nás jsou učitelé s platy 1600Kč nad průměrem, v Německu jsou přesně na průměru. Lepší by byla Kanada, tam mají učitelé o 30procent více, než je průměr.

M. Komárek 17.1.2010 9:18

Re: Fantastické!

pana Blažka konkrétní fakta a čísla vůbec nezajímají. On potřebuje hesla!

J. Blažek 17.1.2010 9:49

Re: Fantastické!

Že bychom na čísla zde a ne na hesla zde měli pana Komárka? Možné to je, ale zatím jsem žádná čísla od pana Komárka neviděl, zato hesel požehnaně.

J. Blažek 17.1.2010 9:55

Re: Fantastické!

Nevím, kam na ta čísla chodíte, ale podle údajů, které jsem já viděl, jsou učitelé v SRN vysoce nad průměrným platem, co si vzpomínám, je to tak asi o 30 až 40 % více. Já jsem to někde četl už o něco dříve, někdy tak před 3 či 4 roky. Pokud máte nějaké nové informace, uveďte prosím zdroj, abych si to mohl přečíst.

M. Frank 17.1.2010 11:29

Re: Fantastické!

Najdete to na www.destatis.de, najdete tam že průměrný plat učitelů 3400 EUR a průměr celkový je 3370 EUR.

J. Blažek 17.1.2010 14:05

Re: Fantastické!

Děkuji za odpověď, bohužel jste mi nenapsal podrobnější e-mailovou adrsu a výše uvedená adresa Statistického úřadu SRN obsahuje velioce mnoho údajů a to co Vy uvádíte jsem zde nenašel. Dovolím si však uvést věty ze servru Fórum Karlovy univerzity: .... http://iforum.cuni.cz/IFORUM-5821.html Čeští učitelé jsou na tom v porovnání se svými kolegy v zahraničí opravdu špatně. Mezi 32 zeměmi OECD jsou jejich mzdy dokonce čtvrté nejnižší. Méně si vydělávají už jen učitelé v Mexiku, Izraeli a Maďarsku. Zatímco čeští učitelé si po patnácti letech praxe vydělají zhruba 23 tisíc korun, jejich kolegové v Irsku, Německu, Rakousku či Finsku mají za stejně dlouhou praxi dvakrát více. Nejvíce peněz pak na výplatní pásce najdou učitelé v zemi s vysokou životní úrovní, v Lucembursku -až čtyřnásobek mzdy českého kantora. ... Nebo materiál Výzkumného ústavu pedagogického: http://www.vuppraha.cz/media/395 V některých zemích, jako v České republice, Maďarsku, Turecku a v přidruženém Izraeli, mají jak nízkou hodnotu HDP na obyvatele, tak nízké platy učitelů. Jiné země (například Korea, Nový Zéland, Portugalsko a Španělsko) mají relativně nízký HDP na obyvatele, ale platy učitelů na podobné výši, jakou mají země s vysokým HDP na obyvatele. Německo, Lucembursko a Švýcarsko mají jak vysoký HDP na obyvatele, tak vysoké platy učitelů, ....

M. Frank 17.1.2010 17:10

Re: Fantastické!

To jsou cancy, zde máte tabulku příjmů v Německu u jednotlivých profesích v číslech. Uvidíte v ní např. že lékař má 2,5x tolik než učitel a podobně, což si třeba u nás nevydělá. A to má učitel v Německu 1,5 násobku hodin oproti ČR.

http://www.mesec.cz/clanky/kolik-si-vydelate-v-nemecku/

J. Blažek 18.1.2010 4:55

Re: Fantastické!

Aha, tak když jsou čísla uveřejněna na servru Karlovy univerzity nebo Výzkumného ústavu pedagogického, tzak to jsou cancy. Ale články nějakého Franka či nějakých pisálkům - mtoť svatá pravda.

J. Blažek 18.1.2010 5:11

Re: Fantastické!

Otevřel jsem si Váš odkaz a je zajímvý. Je pravda, že učitel má 3410 euro měsíčně i že lékař má asi více jak 2-krát více. Avšak průměrná mzda je v SRN mnohem nižší, než jak vy uvádíte výše, to číslo jste si zcela evidentně vymyslel či vycucal z rukávu. Pro zajímavost čtenářům uvádím  platy povolání v SRN "kolem učitele". A porovnejte třeba platy vedoucích (!) finančních analytiků, správců sítě, stavbyvedoucích, odbrorných referentů v pojišťovnicví, inženýrů ve vedení firmy s platy učitelů u nás. Nic se zde nehovoří také o tom, že  učitelé v SRN mají 1,5-krát vyšší úvazek. To prostě není pravda. Navíc učitelé v SRN nemají všelijaké dozory v jídelnách a po chodbách a na vedení sbírek a přípravu pomůcek mají asistenty a nemusí pomůcky vyrábět "na koleně".Vedoucí finanční analytici3890Vedoucí chemického provozu3645Správce sítě3590Učitel3410Vedoucí nákupčí ve velké firmě3351Odborný referent v pojišťovnictví3190Strojní inženýr podílející se na vedení firmy3179Vedoucí dílny ve strojírenské firmě2978Stavby vedoucí2868Sládek2610Odborný zaměstnanec ve velkoobchodě2569

M. Komárek 16.1.2010 13:28

a nebylo by mnohem jednodušší

státní majetek minimalizovat na nějaké strategicko-bezpečnostní minimum? Pár jednání ve státním sektoru s manažery jsem už měl. Garantuju vám, že kdo je tam na pozici ek. náměstka, by v privátní sféře často neměl ani na referenta nákupu ...

Traduje se, že tam všichni kradou. No mé zkušenosti jsou trochu jiné - jsou často tak neschopní, líní a hloupí, že ten majetek tam přímo koroduje před jejich očima. Většina se totho ztratí kvůli neschopnosti, neochotě pořádně si přečíst smlouvu, nedůslednost ... prostě - státní a veřejné vlastnictví není přirozené. Přirozené je soukromé nebo maloskupinové (družstva) vlastnictví! Proto také již dnes je socík v nadnárodních korporacích, tam už vůbec nikdo netuší, kdo je majitelem a přestává se to pomalu lišit od státních podniků ...

M. Komárek 16.1.2010 13:32

mám pocit

že jsem právě urazil referenty nákupu - to je totiž poměrně zodpovědná a ne jednoduchá role ve firmě. Tak dobře, tak třeba referenta zodpovědného za přezouvání zimních a letních pneumatik :-)

S. Krejcar 16.1.2010 15:17

Re: a nebylo by mnohem jednodušší

Souhlasím s Vámi,ale je to v nás.Boj s aparátčíky bohužel probíhá už dvacet let,ať s těmi levicovými tak těmi pravicovými.Ukazuje se,že představa některých vzdělaných lidí,je scestná a asi i ovlivněna zahraničními zábavnými medii,kdy tito vzdělanci to co vidí v mediích berou za bernou minci a nepoužívají vlastní rozum a úsudek nabytý dosaženým vzděláním.Rychloabsolventi zde byli asi vždy,za každého režimu.Ale je smutné,když v rámci obsazení vedoucích rozhodných funkcích se stále hledí na politickou než odbornou příslušnost. 

P. Šimurda 16.1.2010 16:19

Re: a nebylo by mnohem jednodušší

No, základ devastace (trácení hodnoty) státního majetku je neexistence jeho mobility (slovensky hnútelnosti).To znamená neexistence tzv. aktivní obchodní politky s majetkem.Ny tom zkrachovaly v podstatě všechny investiční a podílové fondy po kupónové privatizaci.Ale to je tak všude i v Rakousku nebo Německu.

J. Blažek 17.1.2010 6:03

Re: a nebylo by mnohem jednodušší

Jistě, bylo by to jednodušší. Ale je tu nebezpečí, které například se nyní stalo v soukromé nemocnici v Mostě, kde  končí s lékařskou pohotovostí. .... Totiž: soukromníkům nejde nikdy v první řadě o lidi, ale o zvýšení svých zisků. Takže stát na tom možná na chvíli vydělal, ale lidi prodělali.

A stejně, jak uvádíte, vše stejně směřuje ke koncentraci kapitálu do nadnárodních korporací, které se, jak taky uvádíte, přestávají odlišovat od státních podniků.

P. Šimurda 16.1.2010 13:18

Politici se na řízení státních monopolů

musí nutně zúčastňovat a podílet.Oni tam právě musí zastupovat požadavky a nároky státu a veřejnosti, které musí management vykonávat a splňovat.

A taky dokumentovat,sledovat a kontrolovat politická rozhodnutí. Ne jako Rada televize a rozhlasu s Novou v Parlamentu. Se na to vykašlali a stálo nás to 35 miliard korun.

J. Balcar 16.1.2010 12:40

Výborný nápad!

Zbývá ještě zodpovědět otázku, kdo se do té politiky pohrne, když nebude moci býti svým příjmem napojen na státní firmu. Nevím kolik politiků je do té míry zajištěných, aby jim to mohlo být jedno. Já znám jen jednoho: Knížete Schwarzenberga.

Je zajímavé číst, jak většina zde diskutujících přesně ví, jak má politiky vypadat, jak mají fungovat státní a polostátní podniky a kolik peněz mají zúčastnění pobírat. Všichni ti generální ředitelé, poslanci, správní a dozorčí radové a všelijací šéfové úřadů mají býti skromní, neokázalí, nenaroční a hlavně stoprocentně poctiví.

Obávám se, že  většina zde diskutujících žije na nějaké jiné planetě, protože já kolem sebe takové lidi nevidím a to ani když stojím před zrcadlem.

J. Sečánský 16.1.2010 13:02

Re: Výborný nápad!

ono ani tak nejde o to, kolik z toho politici mají jako o to, co za nimi zůstává vykonáno. v dozorčích radách by měli být lidé schopní, nikoliv "trafikanti".

J. Balcar 16.1.2010 13:16

Další krásná myšlenka...

Jenže trafikanti začínají již na obecní úrovni. A nadité  igelitky přicházejí...

Marné jest snažení a krásná slova, vždyť mi dokážeme zkazit úplně všechno.

J. Sečánský 16.1.2010 13:43

Re: Další krásná myšlenka...

Nějak mě uniká logika Vašich myšlenek. A co vyplývá z toho že tato praxe existuje již na obecní úrovni? To že na vrcholové je tato praxe správná? Nikoliv. To že se toto nemá praktikovat nikde. A již vůbec nezdílím Vaše opovržení touto zemí. Možná Vám uniklo že přes všechny problémy patříme k té vyspělejší části světa. A to po všech stránkách.

M. Komárek 16.1.2010 13:22

mluvíte mi z duše

čecháčkové by si přáli, aby veřejný činitel byl výborný, poctivý manažer a za mizerný plat. To je ale zadání, které by nevyřešila ani chytrá horákyně. Jedině to udělat jako dříve vojnu. Hezky povinně, každý na dva roky  a u odvodu testovat IQ :-)

J. Blažek 17.1.2010 7:32

Re: mluvíte mi z duše

Naopak, ředitel Českých drah není až tak moc veřejný činitel. A že by bylo spravedlivé a zasloužené, že by měl mít 5-krát větší plat než ministr dopravy celé země? Jsem toho názoru, že ředitelé, předsedové představenstev, jejich nnáměstci a členové dozorčích rad státních a polostátních podniků by měli mít platy a odměny přiměřené, což není 5-krát větší než jejich ministr. ...... Nebo ty "zlaté padáky". Je normální, když ředitel velmi silně neprosperujících ČSA má nárok na mnohamilionového zlatého padáka? Za co? Za to, že firmu špatně vedl?

S. Krejcar 16.1.2010 15:26

Re: Výborný nápad!

Nu možným řešením by bylo politiku nechat vzdělaným Cvachům a firmy a monopoly naopak Sovům.Ale připouštím,že jestliže těch prvních je více tak na ty druhé si budeme spíše vzít pořádný reflektor.Pokud se stále obracíme k fungování prvorepublikového Československa,tak by bylo též dobré si ujasnit vazby mezi politikou vládnoucí oligarchijí a podnikatelským stavem.Možná by nějaký schopný žurnalista mohl porovnat tehdejší vstupy Škodů,Baťů,Raků do politiky a sportu s dnešním stavem.Bylo by to asi zajímavé.Včetně fungování sponzoringu tehdy a dnes.

M. Komárek 16.1.2010 18:42

Re: Výborný nápad!

víceméně jsem přesvědčen, že si první republiku velmi silně idealizujem. Kdykoli se člověk dostane k nějakému detailu z té doby, tak ty ideály začne ztrácet. Měli celkem štěstí, že neměli všudepřítomný socialismus a tehdejší novináři nebyli takové hyeny. Proto se také s odstupem ta doba zdá hezčí, než dnešní, kde 99% informací má záměrně negativní zaměření (často bez důvodné příčiny)

P. Šimurda 16.1.2010 11:53

Úroveň našich drah je dobrá

Odpovídá úrovní dráhy v Polsku i severním Německu.Metro má vyšší úroveň než v Berlíně nebo v Paříži. Určitě jsou i lepší, ale tato úroveň je dobrá a zlepšující se.Musel jsem lítat do Manchesteru a Amsterodamu, někdy s ČSA a někdy s Air Italia. To se vůbec nedá srovnat. ČSA je mnohem kvalitnější. A to nemluvím o úrovní personálu. který je v ČSA mnohem přívětivější a hezčí (letušky).

v. čajka 16.1.2010 11:48

Opět polovičatý krok...

Politici se musí odříznout nejen od státních firem,nýbrž i od vlastních soukromých firem a firem svých kámošů.Teprve pak se učiní první krok k tomu,aby byla politika službou a ne korytem k pohádkovému zbohatnutí na účet daňových poplatníků.Teprve potom se položí základy spravedlivějšímu,úspornějšímu a efektivnějšímu systému. Do té doby budem jen banánovou republikou na východě Evropy.

J. Sečánský 16.1.2010 11:22

Problém není v manažerech

ale v politicích v dozorčích radách a zastupitelstvech. Manažer sám sobě nestanovuje cíle ani plat. To dělá vlastník. Pokud je pro politiky podobné místo v dozorčí radě či představenstvu pouze zdrojem snadných příjmů pak selháváme my, voliči kteří podobné existence dokola volíme.

P. Čech 16.1.2010 12:41

Re: Problém není v manažerech

A jsme u merita věci. Vy volíte podobné existence? Já ne. Je zde totiž systém, který, pokud chcete volit, musíte volit politické strany a jejich kandidáty na volitelných místech. A to dokonce ještě kandidáty jen jedné strany. Jediná možnost, jak podobné existence nevolit, je nevolit vůbec. Pokud vidíte možnost jinou, prosím, poučte mne. Na našem volebním systému nevidím naprosto nic svobodného, svobodné volby si představuji zcela jinak.Volební systém je jenom poněkud málo obměněný systém komunistický, uplatňovaný před rokem 1989. Voličům je volebním zákonem a ústavou diktováno jak a hlavně koho volit. Účastí ve volbách na tom naprosto nic nezměníte. Opět jedinou změnou oproti komunistickému systému je ta, že volit nejsem nucen. Pouze tato odlišnost však naprosto nic neřeší.