15. září 2009 10:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota chce proškrtat gigantický schodek, Česko už dluží 1,137 bilionu

Ministr financí letní vlády Eduard Janota po setkání s designovaným premiérem Janem Fischerem 5. května v Hrzánském paláci v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí letní vlády Eduard Janota po setkání s designovaným premiérem Janem Fischerem 5. května v Hrzánském paláci v Praze | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí Eduard Janota se nehodlá smířit s návrhem rozpočtu na příští rok se schodkem 230 miliard Kč a předloží na pondělní jednání vlády balíček opatření zahrnující škrty ve výdajích a zvýšení daní a pojistného. Škrty jsou podle něj nevyhnutelné, státní dluh Česka totiž stoupl ke konci června už na 1,137 bilionu korun.

Balíček je podle něj připravený v paragrafované verzi a v případě politické vůle a jeho schválení je připraven mu rozpočet přizpůsobit během pěti dnů.

"Mám jednoznačné zastání a pochopení pana premiéra (Jana Fischera), protože deficit veřejných financí 7,4 procenta hrubého domácího produktu by pošpinil celou vládu," dodal.

Janota upozornil na to, že je proti návrhu na zvýšení důchodů, protože nebyla splněna zákonná podmínka zvýšení inflace. "Řada členů vlády s tím má problém," podotkl s poukazem na vyjádření ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky v médiích. Ten uvedl, že všechny škrty jsou mu proti srsti.

Snižme platy státním zaměstnancům
"Já mu argumentuji věcně, že takhle to nejde," poznamenal Janota.
MF navrhne také zmrazení nebo jen nepatrné zvýšení plateb státu do systému zdravotního pojištění či škrty v sociálních dávkách v řádu 20 miliard Kč.

Snížení platů ve veřejné sféře o tři procenta přinese do státní pokladny šest miliard Kč. "Není to záchrana rozpočtové bilance, ale považuji to za adekvátní vzhledem k situaci v rozpočtech," uvedl.
O balíčku úsporných legislativních změn, který by měl schodek srazit na 160 či 165 miliard, bude vláda zřejmě jednat ve středu a pak ještě v pondělí.


Co je státní dluh?

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Dluh nekontrolovatelně roste
Státní dluh podle dnešních informací ministerstva financí ke konci června stoupl na 1,137 bilionu Kč. Od počátku roku se tak zvýšil o téměř 138 miliard. Na každého Čecha připadá dluh více než 108.000 korun.

Vnitřní zadlužení státu se letos do konce června zvýšilo o 95,5 miliardy na necelých 910 miliard korun. Zahraniční dluh státu stoupl o téměř 42 miliard korun na 227,4 miliardy korun.

Důvodem růstu dluhu jsou mimo jiné zahraniční emise státních dluhopisů. Na konci dubna vydalo MF čtvrtou veřejnou syndikovanou zahraniční emisi za 1,5 miliardy eur, tedy asi za 39,5 miliardy korun.

To je přibližně polovina letos původně vyhlášeného maximálního objemu pro zahraniční emise. V případě domácích dluhopisů vydalo MF ve druhém čtvrtletí dluhopisy za 78,9 miliardy korun. Celkem za první pololetí to bylo 144,9 miliardy korun.

Tímto stát překročil původně naplánované limity půjček. Ministerstvo financí kvůli ekonomické krizi přitom zvýšilo odhad, kolik peněz si bude muset letos půjčit. Zatímco v prosincové strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2009 počítal úřad s nejvýše 148,4 miliardy korun, nyní odhaduje celkové výpůjční potřeby na přibližně
280 miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!