20. září 2009 14:31, aktualizováno  16:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota chce snížit platy ústavních činitelů o pětinu a zdanit i náhrady

Ministr Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr Eduard Janota | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Eduard Janota navrhne v pondělí na zasedání vlády snížení platů ústavních činitelů až o 20 procent. "Chce také zahrnout peněžní náhrady ústavních činitelů do vyměřovacího základu daní," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

V rozhovoru pro rádio Impuls dnes Janota uvedl, že návrh na snížení platů nebude součástí balíčku úsporných opatření. Zdanění náhrad ale podle Jakoba pravděpodobně součástí balíčku bude. Balíček úsporných opatření na příjmové i výdajové straně rozpočtu pro příští rok, který v pátek politickým stranám Janota představil, může schodek rozpočtu srazit z původních 230 až na 157 miliard korun.

Šéf financí v pátek zdůraznil, že pokud by nepodnikl vůbec nic, hrozil by schodek 268,5 miliard korun. Pokud by se započetly požadavky resortů v objemu až 80 miliard, přiblížil by se deficit 350 miliardám korun.

Janota prosazuje zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod. Nyní jsou sazby DPH na 19 procentech a devíti procentech.

Spornou položkou na straně příjmů je podle ministra sazba daně z příjmu fyzických osob, která je nyní na jednotných 15 procentech. Ministr doporučí vládě kromě zvýšení stropu na sociální pojištění na 145.000 korun měsíčně, aby byla přijata nad tuto sumu sazba daně 23 procent. Na straně příjmů mají opatření přinést státní pokladně 50,3 miliardy korun.

Na straně výdajů balíček podle Janoty v sociálních a mandatorních výdajích ušetří 25,4 miliard korun. Ve státní sféře by například měly klesnout mzdy na jeden rok o čtyři procenta. Soubor úsporných opatření bude hlavním bodem pondělního jednání vlády.

Zástupci politických stran ještě v pátek vůči návrhu úspor vyjádřili výhrady.

O úsporných opatřeních by v úterý nebo ve středu měli ještě jednat předsedové politických stran, ve čtvtek pak Poslanecká sněmovna.

ČTK, Lidovky.cz