9. prosince 2009 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota chce spočítat, kolik budou stát předvolební sliby

Ministr financí Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Zvýšení minimální mzdy až na 14 tisíc korun. Výplata 13. a 14. důchodů. Zrušení daní z příjmu fyzických osob. I takové sliby zazní z úst představitelů politických stran před parlamentními volbami na jaře příštího roku. Pro vyprázdněnou státní kasu však mnohé z nich představují vážnou hrozbu.

Ministr financí Eduard Janota řekl LN, že ministerstvo financí chce v předvolebním klání sloužit jako hodnotitel jednotlivých ekonomických programů politických stran. "Jsme schopni propočítat programy politických stran před volbami. To je věc ojedinělá a mise OECD, co tu byla, to doporučovala... bylo by to velmi prospěšné," řekl Janota.

Janotův audit

+ voliči získají konkrétní představu o dopadech předvolebních slibů na ekonomiku

+ politické strany mohou upustit od některých nereálných slibů

- ministerstvo financí není nepolitické, výsledky mohou být ovlivněny lobbingem zástupců jednotlivých stran

Zástupci parlamentních politických stran se Janotovy iniciativy obávají. Proti auditu předvolebních programů se vyslovily ODS, ČSSD, Strana zelených a nepřímo i KDU-ČSL.

"Je to přehnaná ambice ministerstva financí. Abychom chodili ke zkoušce s volebním programem na ministerstvo financí, to je mimo rámec demokratických zvyklostí," řekl stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban.

Jedinou parlamentní stranou, která s analýzou předvolebních ekonomických programů souhlasí, je TOP 09. "Bylo by to poprvé, co by ministerstvo financí takové hodnocení provedlo, ale bylo by to k dobru věci," řekl místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Více o Janotově auditu politických slibů najdete ve středečním vydání deníku

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.