21. září 2009 12:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota: Můj balíček srazí příští rok růst ekonomiky o 0,6 procenta

Ministr financí Eduard Janota na tiskové konferenci po jednání vlády o úsporném balíčku 21. září v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota na tiskové konferenci po jednání vlády o úsporném balíčku 21. září v Praze | foto: ČTK

PRAHA Pokud bude přijat balíček úsporných opatření na rok 2010, česká ekonomika příští rok klesne o 0,3 procenta, uvedl dnes na tiskové konferenci v průběhu jednání vlády ministr financí Eduard Janota. Vláda balíček dnes schválila.

Bez opatření ministerstvo financí očekávalo příští rok růst ekonomiky o 0,3 procenta. "Efekt balíčku je mínus 0,6 procenta k HDP," uvedl Janota.

"Souhlasím s ministrem Janotou, že negativní dopad na růst HDP může být kolem půl procentního bodu kvůli snížené soukromé spotřebě," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zároveň ale upozornil, že podle jeho odhadů se i tak ekonomika příští rok dočká růstu, a to dokonce nad jedním procentem.

"Janotův balíček není tragédií pro českou ekonomiku. Tragédií je, že veřejné finance v ČR musely dojít až k samotné hranici únosnosti, že chyběla politická odvaha a síla připravit rozpočty v dobách prosperity na horší časy. Teď už se jen hasí obrovský požár a na prevenci v podobě systémových změn teď čas není," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Na pokles výkonu ekonomiky budou mít pravděpodobně vliv zejména škrty ve státních investicích, které sníží počet zakázek pro firmy stejně jako počet pracovních míst. Ekonomickou aktivitu ale může snížit i zvyšování daní, které omezí spotřebu.

Bez škrtů by se ale rozpočet dostal do nebezpečné výše. Zahraniční investoři by tak za peníze pro českou státní pokladnu požadovali vyšší rizikovou prémii, zhoršily by se i ratingy českých společností. Splácení takto obrovského dluhu by navíc zatížilo hospodaření dalších generací.

Balíček úsporných opatření od pátku, kdy Janota jednal s politickými stranami, vláda téměř nezměnila. Obsahuje například snížení rodičovské, stagnaci důchodů nebo zvyšování nepřímých daní. Opatření by měla snížit schodek státního rozpočtu na 155,3 miliardy korun, což by znamenalo deficit na úrovni 5,2 procenta hrubého domácího produktu. Podmínkou pro přijetí eura je maximálně tříprocentní deficit.

Návrhy ve stavu legislativní nouze projedná ve čtvrtek Poslanecká sněmovna. Schválení balíčku bude podle premiéra testem důvěry vlády.

Lidovky.cz, ČTK