14. srpna 2009 13:37 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota nahradí Kalouska na všech postech ve světových organizacích

Předání ministerstva financí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předání ministerstva financí | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Vláda bude v pondělí jednat o odvolání bývalého ministra financí Miroslava Kalouska z funkcí guvernéra za Česko ve Světové bance, Evropské bance pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Evropské investiční bance (EIB). Na tyto pozice by měl být jmenován nynější ministr financí Eduard Janota.

Cílem předkládaného materiálu je podle ministerstva financí zajistit kontinuitu a operativnost působnosti úřadu v mezinárodních finančních institucích. Janota nahradil Kalouska ve funkci ministra letos v květnu. Současný ministr financí ve své funkci skončí po říjnových volbách.

Podle vžité mezinárodní praxe je guvernérem ve skupině Světové banky za ČR jmenován ministr financí a jeho náhradníkem viceguvernér České národní banky. Obdobná praxe je i v EBRD. I v EIB je guvernérem za ČR ministr financí, funkce náhradníka ale neexistuje.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...