Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota navrhne Nečasovi, aby se znovu zmrazily důchody

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: Michal Doležal, ČTK

PRAHA Ministr financí Eduard Janota navrhne lídrovi ODS a pravděpodobnému budoucímu premiérovi Petru Nečasovi, aby se příští rok znovu zmrazily důchody. Stát by tím ušetřil 13,6 miliardy korun. Formující se vládní koalice ODS, TOP 09 a strany Věci veřejné (VV) však asi Janotův návrh nepodpoří. "V koalici je předběžná shoda, že důchody budou příští rok zvýšeny," řekl hlavní vyjednavač VV Kamil Jankovský.

Informaci přinesl server iHNed.cz. Pokud by budoucí kabinet Janotovo doporučení podpořil, byly by důchody zmrazené už druhý rok po sobě. Vláda totiž penze nezvýšila ani letos. Server připomíná, že zmrazení důchodů před květnovými sněmovními volbami navrhovala TOP 09, naopak ODS a VV byly proti.

Kromě zmrazení důchodů chce Janota rovněž zvýšit mnoho daní, snížit některé sociální dávky, rušit daňové výjimky a škrtat v provozních výdajích. Příjmy chce ministr dosluhující úřednické vlády oproti rozpočtovému výhledu zvýšit o 28,5 miliardy, výdaje navrhuje snížit o 39,5 miliardy korun. Celkové úspory by tak činily 68 miliard korun.

Škrty a úspory ve státním rozpočtu navrhují politici a ekonomové v zájmu dodržení finanční disciplíny. Letos v únoru schválila vláda aktualizovanou verzi tzv. konvergenčního programu, který obsahuje i návrh kroků na snižování schodků veřejných rozpočtů ke třem procentům HDP v roce 2013 nebo 2014, jež vyžaduje EU. Letos by měl být deficit 5,3 procenta, v roce 2011 pak 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP. Pro udržení deficitu na 4,8 procenta HDP musí Česko v příštím roce ušetřit zhruba 62 miliard korun.

Nečas a Miroslav Kalousek z TOP 09 se koncem minulého týdne shodli, že už v letošním státním rozpočtu bude nutné seškrtat ještě více než původně zvažovaných deset miliard korun, aby bylo možné dodržet schodek státního rozpočtu do 5,3 procenta HDP. Nečas minulý týden také podpořil Janotu v úsporách ve státním rozpočtu. Rodící se koalice ODS, TOP 09 a VV chce mít koaliční dohodu nejpozději do 7. července mimo jiné právě proto, aby nová vláda mohla do poloviny července začít pracovat na rozpočtu na příští rok.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.