8. června 2010 19:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota nemá pro hlasování v EU mandát, rozčílil se Nečas

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: ČTK

PRAHA Dosluhující ministr financí Eduard Janota rozzlobil volebního lídra ODS Petra Nečase. Tomu se jako horkému kandidátovi na post premiéra nelíbilo Janotovo hlasování na půdě EU.

"Ministr financí neměl žádný politický mandát, aby na zasedání ministrů financí v Lucemburku schválil předkládání rozpočtů a výhledu veřejných financí do Evropské komise ještě dřív než je schválí sněmovna," řekl LN Nečas.

Členské země Evropské unie se totiž na pondělním jednání ministrů financí shodly na tom, že EU bude mít právo posoudit návrhy rozpočtů národních vlád ještě před tím, než se k nim bude moci vyjádřit parlament. Podle odcházejícího ministra financí Eduarda Janoty panovala na setkání ministrů v Lucemburku shoda a pro takovéto opatření hlasovala i Česká republika.

čtěte více

Horký kandidát na budoucího premiéra Petr Nečas je však přesvědčen o tom, že kabinet premiéra Jana Fischera již nemá mandát budoucí vládu takovýmto způsobem zavazovat. Kromě Janotovy kritiky tak Nečas nabádá k větší zdrženlivosti i samotného Fischera.

"Vyzývám premiéra Jan Fischera, aby se na Evropské radě v této věci zdržel hlasování. Nemá k němu žádný politický mandát," řekl Nečas.

Volební lídr ODS není jediný, koho současná vláda rozladila rozhodováním na poslední chvíli. Podle zdroje Lidových novin ministru financí po hlasování volal i naštvaný vedoucí kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.