Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota nemá pro hlasování v EU mandát, rozčílil se Nečas

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: ČTK

PRAHA Dosluhující ministr financí Eduard Janota rozzlobil volebního lídra ODS Petra Nečase. Tomu se jako horkému kandidátovi na post premiéra nelíbilo Janotovo hlasování na půdě EU.

"Ministr financí neměl žádný politický mandát, aby na zasedání ministrů financí v Lucemburku schválil předkládání rozpočtů a výhledu veřejných financí do Evropské komise ještě dřív než je schválí sněmovna," řekl LN Nečas.

Členské země Evropské unie se totiž na pondělním jednání ministrů financí shodly na tom, že EU bude mít právo posoudit návrhy rozpočtů národních vlád ještě před tím, než se k nim bude moci vyjádřit parlament. Podle odcházejícího ministra financí Eduarda Janoty panovala na setkání ministrů v Lucemburku shoda a pro takovéto opatření hlasovala i Česká republika.

čtěte více

Horký kandidát na budoucího premiéra Petr Nečas je však přesvědčen o tom, že kabinet premiéra Jana Fischera již nemá mandát budoucí vládu takovýmto způsobem zavazovat. Kromě Janotovy kritiky tak Nečas nabádá k větší zdrženlivosti i samotného Fischera.

"Vyzývám premiéra Jan Fischera, aby se na Evropské radě v této věci zdržel hlasování. Nemá k němu žádný politický mandát," řekl Nečas.

Volební lídr ODS není jediný, koho současná vláda rozladila rozhodováním na poslední chvíli. Podle zdroje Lidových novin ministru financí po hlasování volal i naštvaný vedoucí kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!