Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota nese na vládu dva rozpočty. Úsporný neprojde, přiznává

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí Eduard Janota půjde na nedělní neformální jednání vlády s oběma variantami státního rozpočtu na příští rok. Předloží jak návrh počítající s rekordním rozpočtovým schodkem ve výši 230 miliard korun, tak variantu s úpravami zákonů, díky kterým by se měl deficit snížit na 160 miliard.

Janota ale připustil, že vzhledem k nesouhlasu politiků se škrty nemá rozpočet s nižším schodkem nejspíše naději projít parlamentem.

Kabinet bude v neděli neformálně jednat hlavně o rozpočtovém návrhu. ČSSD i ODS návrh státního rozpočtu vypracovaný kabinetem premiéra Jana Fischera neodmítají, nechtějí však nyní přijímat žádné legislativní změny.

Ministerstvo financí přitom třeba navrhuje zvýšit dolní sazbu daně z přidané hodnoty z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent. Počítá i s nárůstem spotřební daně z benzinu a nafty o korunu na litr a se snížením výdajů rozpočtu o 40 miliard korun.

Ministři chtějí ještě další peníze
"My to nevzdáváme a předložíme i tuto novelu, přestože neprojde sněmovnou a nebude moci rozpočet ovlivnit. My ji předložíme tak, jako bychom ji předkládali do normálního legislativního procesu," uvedl ministr. Mezi další návrhy na snížení schodku rozpočtu, které se v poslední době objevily, patří zdvojnásobení daně z nemovitosti, snížení příspěvku na stavební spoření o třetinu u všech smluv, nebo stagnace důchodů a platů ve státní správě.

Janota předpokládá, že v neděli bude s ministry diskutovat také o dalších požadavcích jejich úřadů ve výši desítek miliard korun, které by schodek rozpočtu ještě prohloubily nad 230miliardovou hranici. Ta je ale pro ministerstvo financí maximem. Nebudu moci připustit nějaké další nároky na rozpočet, protože pak by schodek rozpočtu nebyl 230 miliard, ale daleko vyšší, uvedl Janota. Další ministři přitom požadovali navíc asi 80 miliard korun, což by znamenalo schodek 310 miliard.

Pod tři procenta HDP se Česko určitě nedostane
Rozpočtový deficit ve výši 230 miliard korun představuje asi sedm procent českého hrubého domácího produktu, schodek 160 miliard korun zhruba pět procent HDP. Deficit navýšený o požadavky ministerstev by představoval asi 9,5 procenta HDP. Podle jednoho z takzvaných maastrichtských kriterií, jejichž splnění je podmínkou pro přijetí eura, nesmí schodek veřejných financí přesáhnout tři procenta HDP.

Návrh rozpočtu na příští rok musí vláda podle zákona projednat a schválit do 30. září. Protože se ale v říjnu uskuteční předčasné volby, bude muset nová vláda po volbách zřejmě předložit návrh nový. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ale už dříve řekl, že v otázce rozpočtu je třeba ctít kontinuitu a vycházet z Janotova návrhu. Podle šéfa ODS Mirka Topolánka by měl být schválen návrh rozpočtu Fischerovy vlády, aby se zabránilo rozpočtovému provizoriu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?