Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota nespadl z Marsu, odměny řeší pozdě, zlobí se Paroubek

Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí Eduard Janota podle ČSSD řeší odstupné manažerů Českých aerolinií pozdě. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek ale přesto postup ministra vítá. Paroubek se současně zastal místopředsedy socialistů a bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky, který podle Janoty nastavil současný systém odměn manažerů.

ČSSD chtěla už na konci dubna po vládě, aby snížila platy a odměny manažerům firem se státní účastí, uvedl Paroubek. Janota, který nyní nechá prověřit situaci s odměnami ve všech společnostech se státní účastí, mohl podle něho řešit záležitost už v květnu, ztratil prý sedm měsíců. "Byly vyplaceny desítky milionů korun navíc a zbytečně," dodal.

Janotův výpad vůči Sobotkovi byl podle Paroubka nekorektní. "Janota nespadl z Marsu," podotkl předseda ČSSD a poukázal na to, že Janota je vyjma krátkého období za Vlastimila Tlustého stále náměstkem ministra financí a byl i předsedou dozorčí rady ČSA. Musel tedy podle Paroubka vědět, co se ve firmě děje.

Bývalí manažeři ČSA v čele s někdejším prezidentem Radomírem Lašákem si mají rozdělit asi 120 milionů korun, vypočítalo ministerstvo financí.

Janota tuto sumu vzhledem ke ztrátovému hospodaření firmy označil za neadekvátní a prohlásil, že se bude snažit její výplatě zabránit, uvedly Lidové noviny. Trnem v oku ministra je takzvaný výkonový bonus, který má obdržet zhruba 15 členů bývalého managementu. Lašák opakovaně tvrdí, že celkovou sumu ještě nyní spočítat nelze.

ČSA se letos propadly do hluboké ztráty a bojují o přežití. Ke konci roku bude prodělek činit asi 3,2 miliardy korun. Valná hromada aerolinek rozhodla, že bude kapitalizován úvěr od státního podniku Osinek v likvidaci. Celkem jde o 2,5 miliardy korun, které stát zřejmě vymění za akcie. Transakci musí posoudit Evropská unie, která rozhodne, zda nejde o nedovolenou státní podporu.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...