Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota: Povodně zhorší schodek rozpočtu o miliardy korun

 Zničená chalupa po povodni, která v noci na 27. června postihla Bukovou a další obce na Jesenicku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zničená chalupa po povodni, která v noci na 27. června postihla Bukovou a další obce na Jesenicku | foto: ČTK

PRAHA Záplavy, které postihly v posledních dnech některé kraje Česka, zhorší schodek státního rozpočtu v letošním roce o miliardy korun. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí Eduard Janota. Ministr doufá, že výsledný schodek letošního rozpočtu se bude pohybovat mezi 160 a 170 miliardami korun.

Podle České televize se celkové škody ze záplav nyní odhadují na šest miliard. Janota řekl, že po odečtení škod hrazených pojišťovnami zůstanou na veřejném majetku ke hrazení škody za tři až čtyři miliardy korun.

Ke způsobům řešení poznamenal, že je třeba najít maximálně rychlé a transparentní cesty. Chce se proto při řešení pohybovat v rámci exekutivy, nikoliv přes parlament, "kde by mohly nastat problémy".

Na hrazení škod jsou podle ministra nyní k dispozici tři až čtyři miliardy korun, z toho miliarda, která zůstala z financí určených k hrazení povodňových škod v roce 2006, je k dispozici okamžitě. Ministr chce dále využít prostředky z privatizačního účtu, které by byly převedeny do Státního fondu dopravní infrastruktury. Z těchto peněz by byly hrazeny škody na infrastruktuře a s rekonstrukcí by se začalo nejpozději v srpnu.

Počátkem srpna tedy musí být schválen vládní plán obnovy poničených území, upozornil ministr. Na likvidaci povodňových škod by podle něj mohly být použity i volné prostředky některých ministerstev. "Já předpokládám, že i v rámci jednotlivých rezortů dojde k přeskupení některých výdajových položek a budou orientovány na povodně," řekl novinářům po skončení pořadu Janota.

Další možnost ministr vidí ve využití peněz, které úřady neutratily v loňském roce. Ty by bylo ministerstvo financí, v případě, že by následně byly použity na hrazení povodňových škod, ochotno uvolnit. Dále uvedl, že Česká republika má od Evropské investiční banky (EIB) nabídku na odkup státních dluhopisů za výhodnějších než tržních podmínek.

Objem emise by měl činit v delším období 12,4 miliardy korun, první část prostředků by mohla být k dispozici v první dekádě srpna. "V dané chvíli bychom čerpali z této tranše jen část," podotkl s tím, že takto získané peníze by byly použity rovněž na úhradu škod na infrastruktuře.

Odkup státních dluhopisů prostřednictvím EIB je podle Janoty dlouhodobější projekt, vzniklý nezávisle na povodních. "Povodně v první fázi s tím neměly nic společného," řekl. Připustil však, že povodně spolupráci s EIB urychlily.

Janota nyní nepočítá s využitím povodňových dluhopisů, ale úplně tuto možnost nevyloučil. "V tuto chvíli ale upřednostňujeme ty varianty, které budou pro postižené oblasti co nejrychlejší," podotkl. "Když si půjčuji peníze ze zahraničí (emituji dluhopisy), zvedám nejen deficit, ale také státní dluh. Když budu zapojovat prostředky z rezerv, nezvedám dluh, pouze deficit," dodal.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...