2. února 2010 19:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota představil plán přijetí eura, naplnit ho musí další vláda

Ministr financí Eduard Janota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota. | foto: ČTK

PRAHA Konvergenční program vlády, tedy plán jak v ČR splnit podmínky pro přijetí eura, podle ministra financí Eduarda Janoty jen nastiňuje možné řešení této otázky, jak je vidí nynější úřednická vláda.

Konkrétní kroky ke sražení deficitu pod tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2013, musí určit a uplatnit až vláda, která vzejde z jarních parlamentních voleb.

Vláda má konvergenční program na svém pondělním jednání, do Bruselu jej má odeslat do poloviny měsíce.

"Věřím, že odešleme aktivní správu do Bruselu o tom, že ČR má zájem veřejné finance - v tom časovém koridoru, který nám rada ekonomických ministrů Ecofin do roku 2013 uložila - dát do pořádku," řekl dnes Janota novinářům.

Čtěte také

Kabinet projednávání konvergenčního programu už jednou odložil. Premiér Jan Fischer dnes zdůraznil, že program prošel intenzivní diskusí.

Základem podle něj je nedat EU signál, že nynější vláda je pasivní a jen přepsala nepřijatelná čísla z rozpočtového výhledu. Politická scéna se podle předsedy vlády shoduje na nutnosti deficit krotit na úroveň maastrichtských kritérií, což je prý dobrý signál.

"Připouštíme, že vládní garnitura po volbách si o konkrétních krocích rozhodne sama. V tom je určitá objektivnost a nezaujatost našeho pojetí konvergenčního programu," poznamenal k tomu ministr Janota. Fischer jej doplnil, že povolební vláda může přijmout opatření podle své politické orientace "tu na straně výdajů, tu na straně příjmů, tu na nějaké kombinaci a podobně".

Janota dodal, že podle jeho názoru bude vláda kromě konvergenčního programu v pondělí projednávat i makroekonomické prognózy a odhady pro roky 2010 a fakticky také vládní "exit strategy", tedy úvahy, jak postupovat při východu z nynější ekonomické krize.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.