9. června 2010 12:32 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janota uklidňuje Nečase: Unie bude do rozpočtu mluvit, ale jen nezávazně

Eduard janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard janota | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká republika podle ministra financí Eduarda Janoty neodhlasovala na počátku týdne žádné návrhy ohledně toho, že by Evropská unie měla posuzovat národní rozpočty ještě před jejich schválením v dané zemi. Expertní skupina pod vedením prezidenta EU Hermana Van Rompuye se pouze shodla, že o východiscích při tvorbě státních rozpočtů budou diskutovat ministři financí EU. Od nich by následně vzešla nezávazná doporučení.

"Pravomoc sněmovny je a bude naprosto nedotčená. Vláda může doporučení vnímat a respektovat, ale také nemusí," uvedl na dnešní tiskové konferenci Janota.

Čtěte více:

Opatření, na kterých se shodla expertní skupina, podpořil i Janota. Za to ale sklidil kritiku od lídra ODS Petra Nečase i prezidentské kanceláře. "Ministr financí neměl žádný politický mandát, aby na zasedání ministrů financí v Lucemburku schválil předkládání rozpočtů a výhledu veřejných financí do Evropské komise dříve, než je schválí sněmovna," uvedl Nečas Lidovým novinám.

Na jednání expertní skupiny se ovšem podle Janoty nehlasuje. "Jakékoliv indicie ze strany médií, že se něco podepsalo a schválilo, se nezakládají na pravdě," uvedl. Návrhy nyní projednají šéfové států a vlád zemí EU, poté Evropská komise rozpracuje návrhy detailně, poté je projednají ministři financí. Navíc takový návrh musí schválit i Evropský parlament a jednotlivé státy. "Toto není záležitost jednoho měsíce, byť by si někteří přáli, aby to fungovalo již při sestavování rozpočtu v roce 2012," dodal ministr.

Dluhy se začnou lépe kontrolovat. A trestat...

Skupina se v pondělí na jednání v Lucemburku shodla rovněž na zavedení sankcí při nedodržení paktu stability. "Sankce by měly být automatické, měly by respektovat princip rovného zacházení. Ale forma ještě není dohodnuta. A opět komise návrhy rozpracuje a musí je schválit i evropský parlament," uvedl Janota.

Další shoda panovala i v tom, že by Eurostat měl dostat více kontrolních pravomocí. Posílení jeho role by mělo expertům úřadu dát možnost provádět širší kontrolní mise v zemí bloku.

Čtěte více:

Nově se také podle Janoty objevil při dodržování maastrichtských kritérií názor, že by se mělo sledovat nejen zadlužení vládního sektoru, ale i domácností, nebo soukromého sektoru. Při překročení limitu dluhu by přitom měla být stejně jako u deficitu spuštěna automaticky procedura nadměrného schodku. "Netýká se tak zásadně ČR. Náš dluh se blíží 40 procentům, ale jsou země s dluhem 120 procent HDP," uvedl Janota.

K přípravě rozpočtu na příští rok Janota uvedl, že zcela určitě dojde ke zmrazení nebo snížení platů ve státní správě. Dále by měly být omezeny investice státu a současné projekty prověřeny. Příprava rozpočetu přitom záleží podle ministra na jednáních o nové vládě a jako mezní termín uvedl 15. červenec. "Buď tady bude sedět nový ministr, který předloží svůj rozpočet a úspory, nebo tady budu sedět já a budu se rozhodovat, co se mi podaří projednat v rámci překlenovací vlády," uvedl Janota.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...