20. prosince 2009 13:57 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janotova 'exit strategie' – plán, který má zemi vyvést z krize

Ministr financí Eduard Janota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota. | foto: ČTK

PRAHA Vláda v lednu předloží sociálním partnerům i veřejnosti plán takzvané exit strategie, kterým chce po krizi pomoci ekonomice znovu na nohy. Ministerstvo financí bude také pracovat na odborných scénářích ozdravení státních financí tak, aby je mohlo dát po jarních volbách k dispozici politické vládě. Uvedl to dnes premiér Jan Fischer v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vláda podle premiéra také v lednu rozhodne, zda ukončí rozsáhlý tendr na likvidaci ekologických škod.

Fischer zdůraznil, že jeho vláda už nebude připravovat opatření podobná těm, pro které se na podzim vžilo označení balíček ministra financí Eduarda Janoty. "Takovýto balíček už tady nemá co dělat. Má tu být skutečně dobrý přístup, který bude léčit veřejné finance s použitím nějaké doktríny," vysvětlil Fischer.

Těžko by prý v dubnu, kdy budou k dispozici nejčerstvější odhady pro rok 2011, ale bude zároveň těsně před parlamentními volbami, mohl po nynější Poslanecké sněmovně chtít přijetí podobného balíčku. Proto prý musí voliči rozhodnout o tom, jakou politickou doktrínu zvolí, zda pravicovou či levicovou. Pro nový kabinet, ať už jej sestaví zastánci toho či onoho směru, chce Fischerova vláda přenechat zpracované scénáře dalšího postupu.

Už na konci ledna předloží vláda k projednávání do tripartity takzvanou exit strategii. "To je něco, jak se má země chovat potom, co už bude přece jenom trochu svítat sluníčko ekonomicky. Aby z té krize východ do oživení byl pokud možno snadnější," vysvětlil premiér. Obnovení ekonomického růstu totiž podle něj může ekonomiku později zaskočit například výrazným růstem inflace a podobnými jevy. Na předložení dokumentu je vláda domluvena se zaměstnavateli i odbory.

Fischer připomněl usnesení sněmovny žádající vládu, aby zastavila obsáhlý tendr na likvidaci ekologických škod. "Já si teď opatřuji nezávislé právní analýzy, zda je možné tento tendr nějakým způsobem ukončit, zrušit," vysvětlil předseda vlády. Vláda podle něj v lednu také rozhodne, zda zakázku zruší či ne.

Už v první polovině ledna má ministr financí kabinetu předložit materiál zabývající se platy manažerů státních a polostátních firem. Janota také připravuje vládní návrh loterijního zákona, řekl dnes premiér.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?