28. července 2009 9:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Janotu dostihla noční můra. Přiznal, že deficit bude přes 200 miliard

Premiér předává ministerstvo financí do rukou Eduarda Janoty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér předává ministerstvo financí do rukou Eduarda Janoty | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Ministr financí Eduard Janota do 17. srpna připraví kvůli zhoršenému ekonomickému výhledu nové varianty státního rozpočtu pro příští rok.

Přestože se ještě před měsícem letní ministr financí zaříkal, že udělá vše pro to, aby udržel schodek pod 170 miliardami, včera v Hospodářských novinách přiznal, že se stát zadluží nejméně o dalších 200 miliard.

"Nechtěl jsem, abychom s rozpočtovou debatou přicházeli již dnes. Ministr musí přijít s variantami, jak postupovat dál. Budeme sledovat i predikci ČNB, kterou bankovní rada zveřejní příští týden po měnovém zasedání," uvedl  po jednání vlády premiér Jan Fischer.

Janota má za úkol podle Fischera vypracovat varianty dopadu na základě červencových čísel. Vládě by měl následně předložit varianty dalšího postupu. Podle Fischera se tak bude řešit, zda "trhat maso ještě více, být na sebe ještě krutější a připustit si frivolnější přístup".

Není čas na hrdinství, daně musí růst

Vláda má podle premiéra Fischera přitom velmi malý manévrovací prostor pro úspory, protože 80 procent všech výdajů rozpočtu je daných zákonem. Výdaje rozpočtu činí více než jeden bilion korun. Letní ministr financí se tak dostal do situace, před kterou jako náměstek všechny předchozí ministr varoval.

"Ukazuje se, že při dnešní situaci ekonomiky jsou výdaje nastaveny příliš velkoryse", řekl Janota. "Je čas na to, abychom se podívali i na strukturu příjmů," dodal ministr s tím, že podle něj by se měly zvýšit některé daně. Jednat by se mohlo o některé nepřímé daně, například o daň z přidané hodnoty. Janota ale upozornil, že úkolem nynější úřednické vlády bude situaci věrohodně popsat, naznačit problémy a rizika a naznačit také směry řešení. Další rozhodnutí bude záviset na vládě, která nastoupí po ní.

Ministerstvo financí nyní předpokládá, že česká ekonomika letos klesne o 4,3 procenta a příští rok poroste jen o 0,3 procenta. Deficit veřejných financí kvůli zhoršenému výhledu tuzemské ekonomiky tak bude atakovat šest procent a téměř dvakrát tak překročí tříprocentní hranici nutnou pro přijetí eura.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!