10. prosince 2013 14:10, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jde o solár, potvrdila Bradáčová policejní zásah v ČEZ. Ten mluví o 'návštěvě'

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahuje v energetické společnosti ČEZ  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahuje v energetické společnosti ČEZ | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahoval v sídle státním energetickém gigantu ČEZ. Policisté zabavili materiály týkající se solárních elektráren. Podle informací firmy policie prošetřuje podezření z trestné činnosti, kterou mohl být ČEZ poškozen.

„Nebudu se vyjadřovat k informacím o konkrétním místě. Mohu pouze říct, že od ranních hodin provádíme úkony trestního řízení, informace poskytuje výhradně Vrchní státní zastupitelství v Praze, které toto řízení dozoruje,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. O razii informovala jako první Česká televize.

Podle mluvčího energetické firmy Ladislava Kříže policisté ČEZ „navštívili“ a požádali o spolupráci a doklady. Podle informací firmy policie prošetřuje podezření z trestné činnosti týkající se fotovoltaických elektráren, kterou mohl být ČEZ poškozen. Informaci o několika policistech v civilním oblečení, kteří si pročítali dokumenty o fotovoltaice, potvrdili serveru Lidovky.cz i další zaměstnaci společnosti.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahuje v energetické společnosti ČEZ
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahuje v energetické společnosti ČEZ

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahuje v energetické společnosti ČEZ

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová zásah policie potvrdila, bližší informace však poskytovat nechce. „Tato věc se dotýká problematiky solárních elektráren,“ řekla pouze serveru Lidovky.cz. Energetický regulační úřad uvedl, že neví, jakých případů by se zásah mohl týkat.

Solární gigant

ČEZ se v minulosti stal předmětem zájmu protikorupční policie v souvislostí s koupí solární elektrárny od firmy Amun.Re. Policie případ otevřela koncem loňského roku a později odložila, letos v březnu oznámila, že se okolnostmi transakce znovu zabývá.

Jak uvedla ČTK, státní firma od společnosti Amun.Re koupila za pět miliard korun obří solární parky na Českolipsku. V médiích se objevily informace o tom, že firma Amun. Re má nejasnou vlastnickou strukturu, za kterou se mohou skrývat vlivní lobbisté.

Vedle největšího solárního parku u Ralska o instalovaném výkonu 38,3 megawattu, vlastní ČEZ z desítky největších fotovoltaických elektráren v Česku další tři.

Drahý solár

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před...

solární elektrárna

Elektřinu ze solárních elektráren musejí distribuční společnosti vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se projevuje v konečných cenách spotřebitelům. V letošním roce platí odběratelé v ceně každé megawatthodiny elektřiny 583 korun na podporu obnovitelných zdrojů, loni to bylo 419 korun.

Podpora obnovitelných zdrojů v příštím roce dozná změn, poté co bude zastaveno poskytování provozní podpory novým zdrojům.

mevMartin Nevyhoštěný, ogoOndřej Golis