Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jde o solár, potvrdila Bradáčová policejní zásah v ČEZ. Ten mluví o 'návštěvě'

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahuje v energetické společnosti ČEZ  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahuje v energetické společnosti ČEZ | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahoval v sídle státním energetickém gigantu ČEZ. Policisté zabavili materiály týkající se solárních elektráren. Podle informací firmy policie prošetřuje podezření z trestné činnosti, kterou mohl být ČEZ poškozen.

„Nebudu se vyjadřovat k informacím o konkrétním místě. Mohu pouze říct, že od ranních hodin provádíme úkony trestního řízení, informace poskytuje výhradně Vrchní státní zastupitelství v Praze, které toto řízení dozoruje,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. O razii informovala jako první Česká televize.

Podle mluvčího energetické firmy Ladislava Kříže policisté ČEZ „navštívili“ a požádali o spolupráci a doklady. Podle informací firmy policie prošetřuje podezření z trestné činnosti týkající se fotovoltaických elektráren, kterou mohl být ČEZ poškozen. Informaci o několika policistech v civilním oblečení, kteří si pročítali dokumenty o fotovoltaice, potvrdili serveru Lidovky.cz i další zaměstnaci společnosti.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahuje v energetické společnosti ČEZ
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahuje v energetické společnosti ČEZ

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahuje v energetické společnosti ČEZ

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová zásah policie potvrdila, bližší informace však poskytovat nechce. „Tato věc se dotýká problematiky solárních elektráren,“ řekla pouze serveru Lidovky.cz. Energetický regulační úřad uvedl, že neví, jakých případů by se zásah mohl týkat.

Solární gigant

ČEZ se v minulosti stal předmětem zájmu protikorupční policie v souvislostí s koupí solární elektrárny od firmy Amun.Re. Policie případ otevřela koncem loňského roku a později odložila, letos v březnu oznámila, že se okolnostmi transakce znovu zabývá.

Jak uvedla ČTK, státní firma od společnosti Amun.Re koupila za pět miliard korun obří solární parky na Českolipsku. V médiích se objevily informace o tom, že firma Amun. Re má nejasnou vlastnickou strukturu, za kterou se mohou skrývat vlivní lobbisté.

Vedle největšího solárního parku u Ralska o instalovaném výkonu 38,3 megawattu, vlastní ČEZ z desítky největších fotovoltaických elektráren v Česku další tři.

Drahý solár

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před...

solární elektrárna

Elektřinu ze solárních elektráren musejí distribuční společnosti vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se projevuje v konečných cenách spotřebitelům. V letošním roce platí odběratelé v ceně každé megawatthodiny elektřiny 583 korun na podporu obnovitelných zdrojů, loni to bylo 419 korun.

Podpora obnovitelných zdrojů v příštím roce dozná změn, poté co bude zastaveno poskytování provozní podpory novým zdrojům.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...