13. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jde to i průhledně. Otevřené soutěže šetří Liberecku desítky milionů

Vysílač Ještěd ční nad Liberecem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysílač Ještěd ční nad Liberecem. | foto: MAFRA - Ota Bartovský

LIBEREC Díky otevřeným veřejným soutěžím ušetřil Liberecký kraj za první pololetí letošního roku téměř 66 milionů korun. Dohromady zadal 39 zakázek skoro za 181 milionů, v soutěžích se výsledná cena snížila zhruba o 40 procent na 115 milionů korun. O stavební zakázky se často uchází i více než desítka zájemců.

"Na všechny zakázky vypisujeme veřejné soutěže, i když bychom to v některých případech dělat nemuseli," říká náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj). Díky tomu se podle něj daří výrazně snižovat náklady.

Třeba připravovanou přestavbu kruhové křižovatky v ulici České Mládeže se podařilo zlevnit o třetinu z 48 milionů korun na necelých 32 milionů. "Zateplení Střední školy řemesel a služeb v Jablonci zlevnilo dokonce o 45 procent," řekl Pieter. Z odhadovaných více než 49 milionů korun se v soutěži cena snížila na necelých 27 milionů. O zakázku se utkalo 14 firem.

ČTĚTE TAKÉ:

V minulosti přitom nebylo v kraji výjimkou, že třeba zakázky na opravy mostů byly dokonce dražší, než původně odhadl projektant. Kraj používal na soutěže prostředníky. "Externí administrátory zakázek jsme omezili a soutěže si zadáváme sami," vysvětlil Pieter. Kraj tím ušetřil několik milionů korun a další peníze šetří v soutěžích.

Zájem o soutěže je podle něj velký. "Je to dáno otevřeností soutěže, ale i stanovením nižších kvalifikačních předpokladů," vysvětlil náměstek. Třeba o zakázku na zhotovení projektové dokumentace k transformaci domova pro postižené v Mařenicích se ucházelo 19 firem.

ČTĚTE TAKÉ:

Důsledné zveřejňování všech zakázek je jen jedním z kroků nového krajského vedení v čele se Starosty k větší transparentnosti kraje a jeho hospodaření.  Na internetu kraj zveřejňuje i smlouvy a faktury. Veřejnost může na internetu sledovat i plnění rozpočtu a podrobně zjistit, jak a za co kraj peníze utrácí. ČTĚTE VÍCE

Připravuje se i transparentní krajský účet. "Musíme šetřit každou korunu, protože na daních se vybírá stále méně, ale náklady rostou," řekl Pieter. Kraj se proto podle něj snaží centralizovat nákupy materiálu i v příspěvkových organizacích, o třetinu snížil pro příští rok třeba náklady na elektřinu a plyn, když je nakoupil na komoditní burze.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...