2. prosince 2015 16:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jděte klidně k soudu, vzkazuje stát podnikateli. Pawlowski chce 2,6 miliardy

Sebastian Pawlowski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebastian Pawlowski. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Jeden a půl miliardy za ušlý zisk, skoro 700 milionů za pozemky, které původně stály půlku, a tři sta milionů za kurzové rozdíly mezi korunou a švýcarským frankem. To jsou největší položky ve výpočtu švýcarského podnikatele Sebastiana Pawlowského, kolik mu má stát zaplatit jako odškodné za neuskutečněný developerský projekt na jihovýchodě Prahy. Celkem by rád přes 2,6 miliardy korun.

Ministerstvo financí, s nímž Pawlowski téměř půl roku jednal o smírném řešení, aby nemuselo dojít na mezinárodní arbitráž, však jeho plány kříží.

Nejenže neuznává jednotlivé položky a celkovou částku, k níž Pawlowski dospěl, ale odmítá, že by stát vůbec nesl nějakou zodpovědnost za to, že Švýcarovi investice nevyšla. Právní řečí: ministerstvo odmítá nárok jak v rozsahu, tak jeho základu.

Rozhodne Washington

„Mezinárodní právo na ochranu investic chrání zahraniční investory před zneužitím veřejné moci, není však v žádném případě garancí neměnnosti právního rámce, natož pojištěním spekulativních podnikatelských záměrů. Nárok pana Pawlowského a jím vlastněných společností je tak dle našeho názoru neoprávněný,“ říká k tomu šéfka arbitrážního oddělení ministerstva financí Marie Talašová.

Zajímavé přitom je, na čem svůj nárok developer staví. Podle dokumentů, které zaslal ministerstvu jako oznámení o hrozícím sporu tvrdí, že jej stát v podstatě vyvlastnil. A to tím, že přeměnil jeho pozemky v bezcenné. Konkrétně to popisuje jako nepřímé či plíživé vyvlastnění.

„Po neúspěšném jednání s ministerstvem financí se bude moje společnost Pawlowski AG domáhat kompenzace u Mezinárodního rozhodčího soudu ve Washingtonu,“ uvedl ke krokům arbitrážního odboru sám Pawlowski s tím, že podle něj navíc ministerstvo nepostupuje s péčí řádného hospodáře.

Jak konkrétně se to vyvlastnění mělo odehrát?

V průběhu minulého desetiletí skoupil za 360 milionů korun rozsáhlé pozemky na jihovýchodním okraji hlavního města – u městské části Benice.

Na 30 hektarech se rozhodl vystavět se svou firmou Projekt Sever 660 jednotek v bytových domech, na tři sta bytů ve viladomech a asi dvě stovky rodinných domků. Později projekt upravil na výstavbu více než osmi stovek bytů. Městská část by se tak rozrostla asi o 3500 obyvatel.

V březnu 2010 ještě za působení pražského primátora Pavla Béma změnili zastupitelé Pawlowského parcely na stavební.

Ačkoliv původně Benice byly tím, kdo změnu územního plánu ještě na počátku milénia inicioval, v roce 2012 schválení nového územního plánu napadly u soudu. A uspěly.

Ze stavebních pozemků se tak opět stala pole, která Pawlowski původně nakoupil.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky