2. května 2009 8:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Je dobře, že se Fischer nechová jako loutka

PRAHA Designovaný premiér Jan Fischer nechce být loutkou, bude se muset rozhodovat sám, a k tomu potřebuje mít nějaké možnosti a páky, uvedl tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. Dodal rovněž, že při rozhovorech prezident Fischerovi řekl, že vláda musí být plnohodnotná, nikoliv letní nebo loutková. Podle Jakla Fischer rozhodnutím navrhnout tři vlastní kandidáty na ministry nové vlády sáhl na zájmy politických stran.

Ladislav Jakl tuto informaci řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) "Každý, kdo se vcítí do pozice Jana Fischera, tak si sám po pravdě musí říct, že by se také snažil vydobýt nějaký prostor od samého začátku. Když to neudělá teď, tak by opravdu na několik příštích měsíců mohl být jedině loutkou," řekl MfD Jakl.

Podle Jakla mají politické strany v jednotlivých resortech velmi hmatatelné konkrétní zájmy. "A ty jsou v jejich očích uplatnitelné jedině přes konkrétní figury, o nichž si myslí, že tam ty zájmy odpracují. Když tam bude někdo jiný, tak už tam nedosáhnou. Možná, že tomu chtěl Fischer zabránit, aby mu strany do resortů takhle sahaly přes hlavu," uvedl Jakl.

Na druhou stranu rozumí Jakl i reakcím šéfa ODS Mirka Topolánka a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, kteří chtějí do svých stran vyslat signál, že svou kůži neprodávají lehce a že se snaží uplatnit své zájmy.

Fischer se rozhodl pro tři vlastní kandidáty na ministry nové vlády, protože jej návrhy politických stran nepřesvědčily. Řekl to v pátek na mimořádné tiskové konferenci k sestavování úřednického kabinetu. Pravděpodobně se jedná o posty ministra financí, průmyslu a spravedlnosti. Fischer dodal, že o složení kabinetu je ještě ochoten dále jednat.

Designovaný premiér o svých nominacích telefonicky informoval prezidenta. Šéfům ODS, ČSSD a SZ už o svých návrzích řekl ve čtvrtek. Všichni tři jím navrženou vládní sestavu kritizovali a shodli se na tom, že neodpovídá předchozím dohodám. Podle Topolánka nemá taková sestava šanci získat důvěru sněmovny.

Klaus Fischerovy nominace přímo nekomentoval, jeho tajemník Jakl ale v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že by lídři ODS a ČSSD neměli hrozit tím, že upravený kabinet nepodpoří. Podle něj by totiž přispěli k tomu, že bude v Česku dál pokračovat vládní krize.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!