1. prosince 2010 11:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jednání o ekotendru brzdí tajný režim, musel být použit šifrovací stroj

Tajemství - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tajemství - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA  Po sérii odkladů dnes bude kabinet konečně jednat o dalším postupu v obří zakázce na likvidaci všech zbývajících ekologických zátěží v zemi. Kvůli předkládanému cenovému odhadu bude vláda tendr projednávat v důvěrném režimu "vyhrazené". A ten má jako jiné stupně utajení úřední náležitosti. Materiál musel být například sepsán na speciálním počítači určeném právě pro utajované dokumenty.

Původní termín se z 30. září několikrát odkládal. Nejdřív kvůli senátním a komunálním volbám a politicky citlivým skládáním místních koalic. Pak si další čas vzal ministr životního prostředí Pavel Drobil, který bude do vlády předkládat vůbec první odhad, kolik by likvidace měla stát.

Vláda o rozhodování kolem ekotendru informovat nebude

Jednotliví ministři se už začali seznamovat s dokumenty, které se týkají vyhlášení miliardové zakázky na odstranění starých ekologických škod. Podrobnosti o zakázce ale vláda zatím veřejně sdělovat nebude, protože některé materiály jsou v režimu vyhrazené. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to řekl premiér Petr Nečas.

Zpracovává ho pro něj Česká inspekce životního prostředí a podle informací LN by ekozakázka mohla přijít až na 40 miliard. Právě kvůli Drobilem předkládanému cenovému odhadu bude kabinet tendr projednávat v důvěrném režimu "vyhrazené".
A ten má jako jiné stupně utajení úřední náležitosti. Materiál musí být například sepsán na speciálním počítači určeném právě pro utajované dokumenty. To ale inspekce podcenila, a potřebovala proto další týden na to, aby ho na řádném počítači včetně obsáhlého souboru tabulek přepsala.

Čtěte více:

Druhý odhad měl do vlády dodat ministr financí Miroslav Kalousek. Ten to však od začátku odmítá, protože je přesvědčen, že by jeho předčasným zveřejněním pro stát zbytečně zvedl cenu. Tím jediným správným okamžikem je podle Kalouska chvíle mezi tím, kdy uchazeči odevzdají obálky a než je vláda otevře.

Další komplikace
Zájemci o ekotendr měli původně předložit obálky s nabídkami už do 7. prosince, tedy příští týden. Celý tendr se ale zpožďuje a komplikuje, protože Úřad pro ochranu hospodářské soutěže stále nerozhodl o stížnosti konsorcia vedeném PPF, které bylo opakovaně ministerstvem financí ze zakázky vyřazeno.

Zatím není jisté, kdy úřad rozhodne. Riziko arbitráží je vysoké Obří ekotendr je jedním z koaličně výbušných témat. Jeho nejsilnějším zastáncem je ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který ho vymyslel v Topolánkově vládě spolu s tehdejším premiérem.

Současný předseda vlády Petr Nečas by naopak zakázku nejraději co nejdřív zrušil. Podle právních analýz to však bez rizika arbitráží může udělat až ve chvíli, kdy kabinet otevře obálky s nabídkami. Potom jí nic nebrání říct, že žádnou z nich nepovažuje za výhodnou, a proto je nepřijme.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!