13. března 2019 16:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jednání o státním rozpočtu: Ministři slíbili většinou úspory v provozu, nemají se týkat učitelů

Alena Schillerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Schillerová. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ministři za ANO v debatě o podobě státního rozpočtu na příští rok s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) navrhují většinou úspory v provozních nebo personálních nákladech mezi sedmi až deseti procenty. Někteří ministři zvažují i zrušení některých agend nebo omezení problémových drobných investic. Celkově Schillerová považuje středeční jednání za konstruktivní a je podle svých slov příjemně překvapená přístupem vládních kolegů.

Prioritou rozpočtu, který plánuje se schodkem 40 miliard korun, zůstávají podle ministryně investice a závazky vlády, jako je například zvyšování platů učitelům.

Schillerová již v únoru vyzvala ministry při debatě o rozpočtu na příští rok, kdy stát počítá s nižším tempem růstu než dosud, k hledání úspor a navrhla snížit počet státních zaměstnanců o deset procent. Zároveň přišla i s návrhem snížit výdaje o 25 miliard korun.

„Zdůraznila jsem, že prioritou zůstávají investice. Nesmí se stát, aby investice klesly. Je důležité pokračovat ve výstavbě dálnic a infrastruktury. Ráda bych, aby více dostalo ministerstvo obrany, kde plníme své alianční závazky, a i ministerstvo dopravy, aby pokračovala výstavba dálnic. Určitě se bavíme o školství, kde dokončujeme reformu, slíbili jsme navýšení platů učitelů,“ uvedla Schillerová.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová ve středu v rámci jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (obě za ANO) o rozpočtu přišla s návrhem snížit provozní výdaje ministerstva na příští rok zhruba o deset procent, tedy o 400 až 500 milionů korun.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) navrhl snížení personálních a provozních nákladů ministerstva o sedm až deset procent. Naopak peníze na investice podle něj zůstanou. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) by měl příští rok dostat minimálně stejně peněz jako letos. Dodal, že slevy na jízdném by měly zůstat zachovány.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) je schopen najít v rozpočtu na příští rok sedm až deset procent personálních úspor, a to v místech na ministerstvu a v podřízených organizacích. Učitelů se škrty nedotknou.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) pak našel pro rok 2020 zhruba miliardovou úsporu. Zatím má úřad naplánované výdaje přes 31,2 miliardy korun. Z hlediska personálních výdajů může ministerstvo ušetřit podle něj sedm až deset procent míst. Úspory ministerstva obrany se pak podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) nedotknou armády, ale civilní části resortu obrany.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pak slíbil škrtat nejen v platech na úřadě i jeho provozu osm až deset procent, ale i v investicích. Konkrétně jde o 150 milionů korun určených na opravy nemocnic, které se nedaří vyčerpat. Klíčové projekty ohroženy podle něj nejsou.

Příjmy státního rozpočtu na příští rok bude podle Schillerové možné navrhnout až během dubna, kdy již budou k dispozici přesná čísla od Českého statistického úřadu. První návrh rozpočtu pak má ministryně předložit vládě podle zákonných pravidel do konce dubna. Dále upozornila, že středeční jednání jsou teprve začátkem diskuse o rozpočtu na příští rok. „Ono to není o škrtech. Je to standardní jednání o rozpočtu,“ uvedla.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.