Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko se blíží zkáze. Jednání s věřiteli zkrachovala, země zavře banky

Jak Řekové zareagují v pondělí? Spekuluje se, že přistoupí k dalšímu masivnímu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak Řekové zareagují v pondělí? Spekuluje se, že přistoupí k dalšímu masivnímu... | foto: Reuters

BRUSEL/ATHÉNY/PRAHA V sobotu jednalo Řecko se svými věřiteli - neúspěšně. Další budoucnost zadlužené země je nejistá. Hrozí jí finanční chaos. Evropská unie nad Řeckem zatím hůl nezlomila, je ochotná dál vyjednávat. Země ale trvá na vyhlášení referenda, zda vyhovět požadavkům na reformy. Vzhledem k tomu, že v sobotu začali Řekové masivně vybírat peníze z bankomatů, rozhodla vláda, že v pondělí zavře banky a zavede kontrolu kapitálu.

Řecký premiér Tsipras se nečekaně rozhodl uspořádat 5. července referendum o tom, zda chtějí Řekové přijmout návrhy mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. Proto Řecko v sobotu požádalo věřitele o prodloužení záchranného programu, než budou známé výsledky referenda.

Ministři financí eurozóny to však odmítli. Současný záchranný program tak skončí 30. června, kdy má Řecko uhradit 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu. Dohodu o poskytnutí zbývajících peněz z programu výměnou za reformy se nepodařilo uzavřít. Zástupci EU však zatím ujišťují, že Řecko zůstává v eurozóně.

Opoziční lídr Samaras vyzval Tsiprase ke zrušení referenda a k vytvoření vlády národní jednoty. V Aténách demonstruje pár stovek lidí proti úsporám.

Nouzový program - záchranný kruh

Jedinou úlevou pro Řecko je, že Evropská centrální banka v neděli ponechala program nouzového financování (ELA) pro řecké banky na současné úrovni zhruba 89 miliard eur (2,4 bilionu Kč). Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů. ECB však upozornila, že zůstává připravena své rozhodnutí přehodnotit.

Řecký parlament podle očekávání v noci na neděli schválil uspořádání referenda o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. Je však otázkou, o čem budou voliči 5. července hlasovat, když současný program končí 30. června. 

‚Zbytečné referendum‘

Zvěsti před zavřením bank

Ministr financí Janis Varufakis v neděli odpoledne (v rozhovoru pro BBC) připustil, že vláda bude o možnosti zavřít banky a kontrolovat kapitál v noci jednat. V tu dobu ale krok odmítal

Ovšem ředitel řecké banky Piraeus, Anthimos Thomopulos, už kolem sedmé hodiny večer po jednání rady pro finanční stabilitu uvedl, že se banky v pondělí neotevřou

Podle některých představitelů evropských států a věřitelských institucí konání referenda pozbývá smyslu, protože není o čem jednat. Řecká vláda navíc občanům doporučila, aby návrhy zamítli, což byl jeden z hlavních důvodů, proč se ministři financí eurozóny rozhodli Řecku program neprodloužit. Ministři rovněž kritizovali, že je Řecko o svých záměrech předem neinformovalo.

Představitelé eurozóny a MMF však ujišťují, že jsou připraveni z Řeckem nadále jednat, zvláště pokud se Řecko jasně vyjádří ve prospěch setrvání v eurozóně a obnovení ekonomiky. Šéfka MMF Christine Lagardeové upozornila, že řecká vláda má stále čas na rozmyšlenou a na přijetí návrhů eurozóny.

Obávané pondělí

Obavy o další budoucnost Řecka způsobily, že Řekové začali v sobotu masivně vybírat peníze z bankomatů. Podle odhadů mohli do sobotního odpoledne vybrat 600 až 700 milionů eur. 

Podle odhadů mohli Řekové v sobotu vybrat 600 až 700 milionů eur.
Lidé v Athénách vybírají peníze u pobočky Eurobank.

Výběry během celého víkendu se přitom obvykle pohybují kolem 30 milionů eur. Nyní se čeká, jak Řekové zareagují v pondělí, a spekuluje se, že by Řekové mohli přistoupit k masivnímu výběru vkladů.

Akciová burza v Aténách podle zdrojů zůstane v pondělí zavřená.

Zavřené banky a limity

Co doporučila rada pro finanční stabilitu

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že rada pro finanční stabilitu doporučila nechat banky zavřené příštích šest pracovních dní. V pondělí by neměly fungovat ani bankomaty a od úterý by měl mít každý Řek možnost vybrat si v hotovosti 60 eur (přes 1600 Kč) denně

Majitelům zahraničních karet má být umožněno vybrat si tolik, kolik jim umožňuje jejich banka

Aby však tato doporučení mohla platit, musí je schválit řecká vláda a podepsat prezident. 

Zdroj: ČTK

Řecké banky zůstanou v pondělí zavřené a země zavede kontrolu kapitálu (tj. limity pro výběr hotovosti a bankovní transakce), oznámil řecký premiér Tsipras. Vláda doposud popírala, že by se chystala podobné kroky zavést. Tsipras obvinil evropské partnery a evropskou centrální banku, že si tento krok po Řecku vynutili. Ujistil však občany, že jejich vklady jsou v bezpečí.

„Toto rozhodnutí (neprodloužit Řecku záchranný finanční program, pozn.red.) přimělo dnes ECB omezit dostupnou likviditu pro řecké banky a řeckou centrální banku, aby navrhla bankovní prázdniny a omezení pro výběry z bank,“ řekl Tsipras v televizním projevu. Neupřesnil však, jak dlouho zůstanou banky uzavřené, či jaká budou omezení pro pohyb kapitálu.

Tsipras rovněž uvedl, že znovu požádal evropské partnery o prodloužení záchranného programu. Zatím však od svých partnerů odpověď nedostal.

Český pohled

V neděli označil český premiér Bohuslav Sobotka řecké referendum za nesmyslné a alibistické. Smysl by podle něj mělo, kdyby se všelidové rozhodování uskutečnilo dříve a o konkrétní dohodnuté smlouvě.

Člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal uvedl, že Česku nehrozí přímý dopad řecké finanční krize. Zátěžové testy ukázaly, že český finanční sektor je odolný. Nepřímé dopady vývoje v Řecku jsou možné přes eurozónu, její autority ale situaci řeší.

Telefonát Merkelová-Obama

Americký prezident Barack Obama v neděli hovořil o situaci v Řecku s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oba se shodli, že je důležité najít způsoby, jak udržet Řecko v eurozóně, umožnit mu zavést reformy a obnovit ekonomický růst. Uvádí se to v nedělním prohlášení Bílého domu. 

Pondělní schůze kvůli Řecku

Kvůli řecké finanční krizi svolala německá kancléřka na pondělní odpoledne schůzku šéfů parlamentních skupin a stran

Francouzský prezident François Hollande pak podle agentury Reuters svolal na dopoledne schůzku vybraných ministrů francouzské vlády.

Zdroj: ČTK

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...