20. července 2015 10:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V Řecku po týdnech poprvé otevřely banky. Akciové trhy ale ještě budou spát

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

ATÉNY Řecký akciový trh v pondělí navzdory obnovení provozu bank zůstane uzavřený. Vláda banky spolu s burzou zavřela 29. června, aby zabránila kolapsu finančního systému.

V sobotu vláda premiéra Alexise Tsiprase nařídila, aby se v pondělí  banky opět otevřely, výběry z účtů však ponechala omezené. 

Dosavadní denní limit 60 eur sobotní vládní dekret pouze nahradil týdenním limitem 420 eur. Lidé tak mohou týdně získat z účtu stejnou částku jako doposud, nemusejí však peníze vybírat každý den.

„Tento dekret nám neumožňuje v pondělí otevřít,“ řekla agentuře Reuters mluvčí aténské burzy. Nevyloučila však, že by se na řeckém akciovém trhu mohlo během tohoto týdne začít obchodovat.

Atény se minulý týden s eurozónou předběžně dohodly na nové finanční pomoci v objemu až 86 miliard eur podmíněné ekonomickými reformami a úspornými opatřeními. 

V pondělí mají do Řecka dorazit první evropské peníze v podobě tříměsíčního překlenovacího úvěru ze staršího stabilizačního mechanismu Evropské unie.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…