28. dubna 2010 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jih Evropy padá do propasti. Rating se snížil už i Španělsku

Svatý týden ve Španělsku - město Cordoba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatý týden ve Španělsku - město Cordoba. | foto: ČTK

NEW YORK Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s dnes snížila úvěrový rating Španělska o jeden stupeň na úroveň AA. Svůj krok zdůvodnila tím, že Španělsko čeká delší období slabého ekonomického růstu, než se dosud očekávalo.

Dnešní krok znamená další prohloubení dluhové krize v eurozóně, která čím dál více otřásá finančními trhy. Agentura S&P v úterý srazila rating Portugalska o dva stupně a známku Řecka dokonce o tři stupně do spekulativního pásma. To způsobilo otřesy na globálních finančních trzích, které se obávají státního bankrotu Řecka a finančních problémů dalších zemí jižního křídla eurozóny.

"Předpovídáme nyní, že reálný růst HDP bude činit v období 2010-2016 v ročním průměru 0,7 procenta ve srovnání s naším dosavadním odhadem nad jedním procentem," uvedla agentura.

Slabá ekonomika se odrazí ve zhoršeném stavu veřejných financí, které ztratí daňové příjmy a budou mít zvýšené výdaje například na nezaměstnanost.

Výhled španělského ratingu zůstává negativní, což znamená, že může být bez dalšího varování znovu zhoršen. Mluvčí španělského ministerstva hospodářství krok S&P agentuře Reuters nekomentoval. Index madridské burzy se krátce po oznámení propadl o 3,15 procenta a akcie španělských bank BBVA a Santander klesly o více než čtyři procenta.

Oznámení zřejmě dále zvýší nervozitu finančních trhů z potíží zadlužených a ekonomicky slabých zemí z periférie eurozóny v době, kdy Řecko už zažívá těžkou dluhovou krizi a chystá se mu finanční pomoc v historicky rekordním objemu.

"Je to (oznámení o Španělsku) více méně to, co investoři mohou čekat i nadále. Sjednocená Evropa je sjednocená jen na papíře. Myslím, že se s tím budeme potýkat léta a čekám další pokles eura, i když nic katastrofálního," řekl šéf chicagské investiční společnosti Birkelbach Investment Securities Carl Birkelbach.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!