Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jihomoravský kraj počítá s rekordními výdaji, vykáže schodek

Rozpočet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet | foto: Shutterstock

BRNO Jihomoravský kraj plánuje příští rok rekordní výdaje 6,081 miliardy korun. Schodek 851 milionů korun uhradí především z dvoumiliardového úvěrového rámce, který získal na tři roky loni. Navýšení výdajů je podle hejtmana kraje Michala Haška (ČSSD) způsobeno především naplánovanými investicemi.

Letos byly výdaje kraje o téměř půl miliardy nižší, schodek dosahoval asi půl miliardy korun. Rozpočet už schválili radní, musí ho ještě schválit zastupitelstvo kraje.

Rozhodovat o něm bude na zasedání 16. prosince. Podle Haška ještě může dojít k drobným změnám. "Je velice významné, že snižujeme provozní výdaje," uvedl k rozpočtu náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

Ve struktuře rozpočtu oproti letošnímu roku podle Haška nedojde "k dramatickým strukturálním změnám." Největší část rozpočtu bude věnována na oblasti dopravy. Pro tuto oblast kraj vyčlenil více než dvě miliardy korun, následuje školství s 1,221 miliardy a zdravotnictví 614 milionů korun.

Z jednotlivých dotačních titulů obsahuje rozpočet 80 milionů na program rozvoje venkova, celkem 53 milionů půjde do sociální oblasti a 35 milionů do požární ochrany. "Snažili jsme se udržet všechny standardní dotační programy," uvedl Hašek.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...