25. května 2015 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Za kalamitu v Dejvicích může slepé rameno. Jinde nebezpečí nehrozí, říká šéf vodovodů

Obyvatelé pražských Dejvic dochází pro pitnou vodu do cisterny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelé pražských Dejvic dochází pro pitnou vodu do cisterny. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Z kohoutků desítek tisíc lidí v pražských Dejvicích teče od víkendu závadná voda. Těm, kterým se z ní udělalo zle a mají na to doklad od lékaře, budou Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vyplácet odškodné až v desítkách tisíc. Peníze za podnikatelskou újmu nabídnou PVK také firmám.

Šéf pražských vodovodů Petr Mrkos se také dušuje, že v jiných částech metropole žádné podobné nebezpečí nehrozí. Vychází z toho, že jinde k takové havárii zatím nedošlo. „Nebezpečí je minimální,“ tvrdí ředitel firmy v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Co bylo přesně příčinou havárie?

Předpokládáme, že ji způsobila slepá část vodovodního řadu. Budeme to potvrzovat s pomocí kamerového průzkumu, ale touto příčinou jsme si skoro jistí. Ke kontaminaci došlo na cestě od vodojemu Andělka, který oblast zásobuje. Prováděli jsme tam rozbory před závadou i po ní, a voda byla v pořádku. Problém musel nastat někde mezi vodojemem a tlakovým pásmem.

Lidovky.cz: Platí, že na vině je nejspíše slepé rameno vodovodní sítě, v němž stála voda, která se nedopatřením dostala do oběhu?

Bohužel, slepé rameno tam být nemělo. O něm - pokud skutečně existuje - nikdo nevěděl, v mapách není zanesené. Ve čtvrtek a v pátek jsme na řadu prováděli manipulace, při nichž kolísal tlak. Při tom zřejmě došlo k podtlaku v tomto apendixu a k nasání jeho obsahu do vodovodního řadu.

Lidovky.cz: Byla to nešťastná náhoda, nebo pochybení vašich lidí?

Z mého pohledu šlo o nešťastnou náhodu. Pochybili investoři, kteří síť tenkrát stavěli a připojili slepou část vodovodního řadu. To je v rozporu se všemi předpisy pro tuto výstavbu. Ve chvíli, kdy bylo jasné, že se z tohoto ramene nebude odebírat voda, mělo být zaslepeno. Druhou chybou je, že chybí v mapových podkladech.

Lidovky.cz: Počítáte s tím, že postižené lidi a firmy odškodníte?

K věci se chceme stavět čelem, odpovědnosti se nezříkáme. Lidi, kteří měli problémy, budeme odškodňovat za nemajetkovou újmu, jakýmsi bolestným, které budeme přiznávat paušálně. U firem budeme požadovat, aby prokázaly výši ušlého zisku.

Ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

Ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

Lidovky.cz: Jak budou běžní lidé dokazovat, že mají na odškodnění nárok?

Na e-mailové adrese info@pvk.cz nebo přes naše kontaktní centrum na čísle 840 111 112 budeme přijímat žádosti. K nim bude potřeba přiložit lékařskou zprávu, pokud měl postižený člověk zdravotní problémy. Datum bude prokazatelné, protože pomoc lidé vyhledali většinou o víkendu, případně půjde o pondělí a úterý u těch, kteří měli následné zdravotní komplikace. Počítáme, že výše odškodnění se bude pohybovat řadově v tisících až desítkách tisíc korun.

Lidovky.cz: Máte představu, kolik peněz na odškodněních celkem vydáte?

Zatím to nedokážeme odhadnout, protože nevíme, kolik postižených se o něj přihlásí. Nicméně v tuto chvíli se náklady na celou událost pohybují v desítek milionů korun. Probíhá masivní proplach vodovodní sítě, chlorování a hygienizace vodovodní sítě. A také náhradní zásobování vodou. Od včerejška kvůli tomu máme v terénu více než sto lidí.

Lidovky.cz: Zhruba před tři čtvrtě rokem se v Dejvicích stala podobná událost. Je to náhoda?

Má to souvislost se stavem vodovodní sítě v oblasti. Tehdy se nám podařilo dohledat pachatele znečištění. Šlo o přípojku, u níž její majitel nekontroloval zpětnou klapku. Přes ní došlo k nasátí obsahu z vnitřního rozvodu do veřejného vodovodu.

Lidovky.cz: Naznačujete, že stav sítě v Praze 6 není dobrý. Plánujete tam zvýšit kontroly?

Prováděli jsme tam rozsáhlou kontrolu už loni. Teď budeme oblasti pochopitelně věnovat větší pozornost. Prověříme přiváděcí řady a znovu se zaměříme na vodovodní přípojky.

Lidovky.cz: Hrozí podobná havárie i v jiných částech Prahy?

V nich jsme se s podobnou událostí nesetkali. Něco takového se nám stává jednou za poměrně dlouhou dobu. Bohužel v Dejvicích se nám tato věc zopakovalo po tři čtvrtě roce.

Lidovky.cz: Opravdu nemůže k něčemu podobnému dojít třeba ve starších čtvrtích, jako jsou Vinohrady nebo Žižkov?

Jinde k ničemu podobnému nedošlo. To je jako kdyby člověk přemýšlel o tom, kam uhodí blesk, tam je podle mě nebezpečí minimální. Mikrobiologická kontaminace je problematická v tom, že metoda zjištění trvá minimálně jeden den. Vzorky pitné vody musíme naočkovat na živnou půdu a na ní pak rostou bakterie, ze kterých zjišťujeme, zda došlo ke kontaminaci. Jinak to zatím nejde.

Lidovky.cz: Jakým způsobem sítě běžně kontrolujete?

Pomocí dálkových přenosů, máme řadu sond. Sledujeme průtoky, tlaky v síti, obsah chloru a zákalu. To jsou pro nás indikátory dění v síti a toho zda se máme na místo vypravit a provádět šetření v terénu. Když třeba někde klesne tlak, je to signál, že mohlo dojít k nějaké havárii. Pravidelně kontrolujeme domovní přípojky v lokalitách, vytipovaných z nějakého důvodu, a jejich osazení zpětnou klapkou. Ta může být příčinou úniků vody z vnitřního rozvodu. 

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky