10. prosince 2010 16:37 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

JOHN: elektronizace a eGoverment ulehčí firmám při administrativě

Únava v práci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Únava v práci | foto: Shutterstock

PRAHA Snižování administrativní zátěže může tuzemským podnikatelům, firmám i občanům ušetřit ročně peníze v řádu miliard korun. Výrazně u těchto aktivit pomůže spolupráce mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem vnitra.

Shodli se na tom účastníci konference, kteří dnes diskutovali s eurokomisařem pro rozšíření Štefanem Fülem.

Důležitou roli bude podle ministra vnitra Radka Johna hrát důraz na elektronizaci, eGovernment a efektivnější fungování veřejné správy. Podle poradenské společnosti Deloitte by se administrativa pro podnikatele a občany do dvou let mohla snížit až o třetinu.

Zmenšení administrativy by mělo být hlavně u daní

"Nejvíce vidíme příležitost ve snížení administrativní zátěže v oblasti účetnictví a daní, ve správní agendě jako stavební zákon či občanské průkazy a samozřejmě v oblasti sociální. Typickým příkladem je přidělování sociálních dávek," uvedl partner v oddělení poradenských služeb Deloitte Martin Buranský.

Česká republika má ve snižování administrativní zátěže oproti ostatním zemím EU značné rezervy. Pro dosažení těchto úspor je podle účastníků konference potřeba zvýšit povědomí o iniciativách ve snižování administrativní zátěže na národní a evropské úrovni.

Ministr vnitra Radek John po setkání s prezidentem Václavem Klausem na Pražském hradě

Do roku 2012 by měla zmizet čtvrtina administrativy

Cílem akčního programu Evropské komise na snižování administrativní zátěže v EU je do roku 2012 pokles objemu administrativních úkonů, které musejí podniky plnit, o 25 procent.

Dosáhnout toho chce komise například snížením počtu požadovaných povolení nebo omezením množství statistik, které musejí podniky předkládat úřadům.

Vláda minulý týden schválila novou metodiku pro stanovení administrativní zátěže podnikatelů, která má pomoci do roku 2012 snížit administrativní zátěž českých firem o dalších 25 procent.

Podniky zatím žádné ze slibů vlády nepociťují

Ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová ale nedávno upozornila, že podnikatelé přes proklamace všech vlád nepociťují významnější snížení administrativní zátěže.

"Česká republika dokonce obsadila 168. místo ze 178 zkoumaných zemí z tohoto hlediska. Největším zatěžovatelem firem je správa sociálního zabezpečení, Český statistický úřad, zdravotní pojišťovny a finanční úřady," uvedla.

Lidovky.cz, ČTK