15. června 2014 14:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zelená korupci, nebo pomoc? Jourová chce zvýšit strop pro zakázky

Někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová | foto: Pavel WellnerLidové noviny

PRAHA Ačkoliv existuje spousta námitek proti zvýšení hranice pro podlimitních veřejných zakázek, ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová na ní trvá. Strop by měl narůst z původních deseti milionů na padesát milionů. "Mám připomínky z Legislativní rady vlády, v nichž zaznívá varování, že se otvírá možný prostor pro korupci," uvedla ministryně a zároveň zdůraznila, že evropská směrnice umožňuje ještě vyšší hranici.

"Pokud zvýšíme limit a dáme tam proces zjednodušeného zadání, tím velmi ulevíme zadavatelům a zrychlíme proces pro veřejné investice," obhajovala krok v nedělních Otázkách Václava Moravce Jourová.

Změnu chce ministerstvo zavést novelou, kterou už připravilo. Jourová si chce ještě kvůli možným rizikům nechat provést rozbor od některé renomované konzultační agentury.

Podlimitní zakázky využívají hlavně obce pro hledání firem na stavební práce. Jde o nejjednodušší způsob zadávacího řízení podle zákona.

Ministerstvo chce změnit i procentuální limit pro více práce, a to ze současných 20 procent na 50 procent. Vícepráce označují stav, kdy objednatel při výstavbě zadá zhotoviteli práci nad původně domluvený rámec. Zadavatelé mají mít nově také možnost vyloučit ze soutěže firmy, které jim v minulosti odvedly nekvalitní práci.

Lidovky.cz, ČTK