Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku

Jsem pro zvýšení DPH, vláda není schopná škrtat, říká Sedláček

Populární ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Tomáš Sedláček souhlasí s kontroverzním krokem kabinetu Petra Nečase zvýšit DPH. Vláda podle něj totiž není schopná snižovat dluh tím, že by účinněji snižovala výdaje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Dubanová 27.10.2012 11:58

nemáte to poněkud obráceně

snad LEVICE by měla zvyšovat DPH a snažit se co nejrychleji dostat z lidí peníze, a pravice by měla rozvažovat a počítat, jak DOSTÁVAT ty peníze sice ne rychle, ale pravidelně a stále.. a pomoci středním podnikatelům a ne jim ještě šlapat na krk a dusit je!! to co děláte nemá s pravicí ani s ekonomikou co do činění.. To je krátkozraký a nikam to nevede, což všichni(kteří chceme) vidíme!!

Š. Apolen 27.10.2012 18:20

Re: nemáte to poněkud obráceně

Také si myslím,jestli musíme za každou cenu mít zadluženost pod 3% HDP.

J. Frgalova 5.11.2012 16:17

Re: nemáte to poněkud obráceně

ne, levice zvyšuje daně z příjmů ( daně práce) a pravice většinou spotřebu, tedy DPH. jejich úhel pohledu je trochu odlišný, kdy pravice hlásá, že spotřeba je stálá, pít a jíst se bude vždycky a tudíž tyhle daně jsou lépe odhadnutelné, zatímco levice, říká vy s těmi většími příjmy solidarizujte s těmi lidmi, co mají příjmy nižší. Která cesta je ta správnější a morálnější to jsou ty věčné hádky levice a pravice.

Nicméně skutečná pravice nehýbe s daněmi tak často, jako ta naše česká. Proto o naší české pravici říkám, že se jedná spíše o socialisty s kapitalistickou tváří.

M. Dubanová 27.10.2012 11:52

Pane Sedláčku

domníváte se, že se vláda může PROŠKRTAT až k významně se rozvíjející ekonomice - až se ve finále staneme ekonomickým TAHOUNEM EU???

J. Mrázek 26.10.2012 9:58

Malý citát :

Aleš Michl, analytik

Reiffeisen Bank: „Nechápu to. Česká vláda má k dispozici ve státním rozpočtu

podle Mezinárodního měnového fondu příjmy ve výši 41,3 % HDP. A nevyjde s tím.

Příjmy to jsou přitom nadprůměrné.

J. Mrázek 26.10.2012 9:59

Re: Malý citát :2

Vyspělé ekonomiky mají k dispozici v průměru

příjmy ve výši 36,3 % HDP. Rozvíjející se ekonomiky si musí vystačit se

státními příjmy o velikosti 26,3 % HDP. Tato čísla jsou důkazem, že v Česku

nepotřebujeme zvyšovat daně. Stačí udělat pořádek ve výdajích.“

J. Frgalova 5.11.2012 16:19

Re: Malý citát :

však také ekonomové říkají, že v naší zemi jde o strukturální problém, nikoliv problém nízkých daní ( vy tomu říkáte pořádek ve státním rozpočtu)

V. Skalová 25.10.2012 13:16

Kope jen za svou banku

Pracuje pro ČSOB, jejíž matka belgická KBC vlastní toxické dluhopisy, a tak potřebuje,, abysme jim to zaplatili...

Š. Apolen 27.10.2012 18:23

Re: Kope jen za svou banku

Proto chápu Nečase s jeho ostražitostí ke vstupu do fiskální unie!

M. Bednařík 22.10.2012 19:55

Přiznání a doložení nabytého majetku

Existuje řešení, jak ozdravit hospodářství a ekonomiku i jak zastavit korupci. jenže tomu se brání vláda i jejich loutkovodiči i poradci. Učinný zákon o přiznání a doložení nabytí majetku. Veškerý majetek nad určitou hranici (cca 10mil Kč) při nedoložení nabytí a řádného zdanění zestátnit. Vztahovalo by se i na rodinné příslušníly. Zrušit akcie na doručitele. Byl by konec korupce i zadlužování státu. Už jen podle kvikotu se pozná, kdo byl a je zloděj. Námitky může mít jen postižený zločinec.

V. Mlich 24.10.2012 11:30

Majetková přiznání jsou pěkný nesmysl

Nepochybujte o tom, že kdo dokáže k majetku přijít, nebude mít žádný problém obejít jakýkoliv tvrdý zákon. Bylo by to jen k buzeraci poctivých lidí, hospodářství to neozdraví v žádném případě. Ani kdyby 1000 nejbohatších lidí dobrovolně odevzdalo veškerý svůj majetek do státní kasy, tak to stát z bídy nevytrhne. Korupce se sníží jedině zmenšením pravomocí úředníků vydávat různá povolení (vjezd do "zelené" zóny, prodej alkoholu...) a objemu veřejných peněz, se kterými mohou šafářit.

Š. Apolen 27.10.2012 18:33

Re: Majetková přiznání jsou pěkný nesmysl

Jestli nějaký zákon,tak služební!!!

Š. Apolen 27.10.2012 18:31

Re: Přiznání a doložení nabytého majetku

Cesta do pekel vede přes jednoduchá řešení!

J. Šejnoha 21.10.2012 18:05

tipoval bych "prorůstová opatření

Sedláček nmě překvapil.

Očekával bych od  něho "prorůstová opatření".

To je dnes  "cool".

A. Podšer 20.10.2012 14:33

také jsem pro zvýšení dph

jako nejrychlejšímu a nejspravedlivějšímu prostředku, jak naplnit kasu, byť nejrychlejší bohužel neznamená nejefektivnější; nicméně jako signál věřitelům současným i budoucím nebo signál ratingovým agenturám, jejichž ortelem se poměřuje hodnota budoucího dluhu, je to prostředek též nejúčinnější; ano, budoucího dluhu, neboť i na "velice přísný" tříprocentní schodek je nutno si půjčit; samozřejmě jsou i jiné cesty, jak dosáhnout úspor (a tedy srovnat výdaje s příjmy) - výrazně zeštíhlit stát; návod, jak na to - byť lakonicky přesto poměrně trefně - popsal níže kolega záhumenský - tzv. "somálská cesta", jak ji bude prezentovat celá současná opoziční fronta, aby se následně s tímto označením ztotožnila i široká veřejnost (a až se opět naplní ulice, z tribun neuslyšíme, že se stát chová jako řádný hospodář, ale že ruší užitečné úřady a vyhazuje lidi z práce); takže daně - a samozřejmě boj proti rozkrádání veřejných prostředků; ale na otázku, jak bojovat proti korupci a přežít to, abych mohl boj proti korupci dotáhnout do konce, ještě žádná pomazaná hlava odpovědět nedokázala;

ta nejpomazanější si nemůže samozřejmě nevšimnout do očí bijící korelace mezi zbytnělostí státu a efektivitou při nakládání s veřejnými prostředky; ale jak již bylo naznačeno, jakákoliv snaha tímto směrem je zde v kotlince jen jednou z jistých cest k historickému se znemožnění, bohužel

M. Dubanová 26.10.2012 14:36

Re: také jsem pro zvýšení dph

:"také jsem pro zvýšení dph

jako nejrychlejšímu a nejspravedlivějšímu prostředku, jak naplnit kasu,", ačkoliv se neustále zvyšuje DPH - tak kasa zůstává stále prázdnější - netušíte, čím to může být??,

A. Podšer 28.10.2012 16:32

Re: také jsem pro zvýšení dph

tuším - patrně proto, že se slovo krize skloňuje ve všech pádech a vystrašený spotřebitel dvakrát otočí každou korunu, než ji vydá; patrně proto, že se uměle vytváří atmosféra strachu a falešný dojem, že stát je pokraji bankrotu, což spolu se šířením fám o vyjedeném krámu a spálené zemi v kombinaci s obtížným postavení firem na krizí zmítaném trhu vyvolává ve spotřebiteli obavu z budoucnosti a existenční nejistotu a tudíž se spotřebitel zaměřuje na posílení rezerv na úkor okamžité spotřeby; patrně proto, že stát má naprosto nepřiměřené výdaje, které není schopen pokrýt příjmy ani v době růstu natož v krizi; patrně proto, že jen obsluha dluhu, který musí současná vláda umořovat, je pro letošek 74,9 mld.; patrně proto, že národ stárne a jen povinné výdaje na důchod činí polovinu rozpočtu, na což ubývající populace v produktivním věku, často nezaměstnaná, není schopná vydělat; patrně proto, že nechceme vládu, která spoří, protože se úspory vždy někoho dotknou a ten někdo to vždy cítí jako velkou nespravedlnost; patrně proto, že nechceme být krátkozrací a hojit výpadky v příjmu na úkor bohatých nebo úspěšných; patrně proto, že opozice praktikuje politiku nulové tolerance a paušálně sabotuje i dobré a do budoucna ekonomicky přínosné reformní kroky vlády - činila tak i v minulosti a negativní dopady absence reformních kroků neuskutečněných za minulých vlád se dnes vrací jako bumerang; stačí to?

A. Podšer 28.10.2012 16:43

Re: také jsem pro zvýšení dph

...je pro letošek 79,4 mld...

M. Stiburek 20.10.2012 0:02

Vážení,

podpora politických stran, jednotlivých soudruhů není zadarmo. Betonářská loby nedá peníze jen tak. Nadiktuje, co všechno se musí postavit a kam se musí investovat. Takže se to prostavět prostě musí, protože jinak by nebyli soudruzi u moci.

V. Prokeš 20.10.2012 11:22

Re: Vážení,

Ekonom a člen Nervu Sedláček jasně zdůvodnil, proč je v této situaci pro zvýšení DPH. Jak řekl, vládě se nepodařilo, hlavně pro odpor opozice, snížit výdaje ze státního rozpočtu, takže bez zvýšení daní by došlo k dalšímu zadlužení státu a to si prý nemůžeme dovolit, jak zdůraznil.

       Sedláček se také podivuje nad současnou situací v ČR, kdy tzv. pravicová vládá zvyšuje daně, když tak činí vždy jen vlády levicové, neboť, z podstaty své politiky slibů, nedokáží krotit své výdaje.

J. Tínek 23.10.2012 18:18

Re: Vážení,

Teoreticky máte pravdu.Ovšem pokud se přes státní zakázky vyvádějí spousty předražených zakázek k přátelům a kmotrům,pak je na místě se postavit tomuto Nečasově plánu.Nouze totiž vypadá jinak....Tuhle zemi prožírají politici,a  za ten stav mohou pořád jen ti, co je dokola volí a volí a volí...

J. Kanioková 19.10.2012 22:44

Ekonomický bestseller

Ekonomie dobra a zla = ekonomický Harry Potter

M. Dubanová 19.10.2012 21:24

co Vám slíbili Němci, Poláci či Rakušané

pane Sedláčku, chcete ještě ten zbytek lidí z příhraničí "vyhnat" na nákupy za hranice země? Podívejte se laskavě kolika procentní  úbytek to činí už nyní?? A také se koukněte kolik je to v korunách??

V. Prokeš 20.10.2012 11:02

Re: co Vám slíbili Němci, Poláci či Rakušané

Paní Dubanová, pan Sedláček Vám jasně zdůvodnil, proč je pro zvýšení DPH, takže nedělejte chytrou. To, že jezdí lidé z příhraničí za nákupy do okolních zemí je a vždy bude naprosto běžné, neboť vždy, ať bude DPH jakékoliv, se najde zboží, které bude v té které zemi levnější.

Vy ty vaše argumenty máte pouze vyčtené, ale pan Sedláček je má v hlavě a co je nejduležitější, ekonomice i rozumí, na rozdíl od Vás.

Vy pokládáte panu Sedláčkovi otázku co mu někdo slíbil, mimochodem byste ještě mohla doplnit jazykem totality, že za mrzký peníz zrazuje pan Sedláček republiku, takže to jde i překlopit, co Vám někdo slíbil, že jste zde na diskusi na Lidovkách.cz tak neskutečně neobjektivně zarytou levicovou aktivistkou.

D. Šimáček 20.10.2012 12:46

Re: co Vám slíbili Němci, Poláci či Rakušané

ano vzdy bue neco levnejsi, je jen o to jake tam bue procetni zastoupeni spotrebniho kose,  cim toho bude vic tim z vetsi dalky se bude vyplacet tam jezdit a tim mensi bude vyber dph tady, sedlacek je placeny vladou tudiz s ni bude vyt byt jakkoliv falesne  

J. Frgalova 19.10.2012 15:47

až tu bude levice

zvýší daň z příjmu. Zkrátka je to letitý souboj mezi levicí a pravicí, které daně se mají zvyšovat. Pravice je vždy pro danění spotřeby ( DPH) a levice spíše ráda sahá na daně z příjmu a majetku.

Daň z příjmu však neplatí důchodci, či nemajetní a levice je toho názoru, že je to tak spravedlivé.

Pravici se zdá zase spravedlivější, když se každý člověk podílí, byť symbolicky, tedy i ten, který obvykle neplatí daně z příjmu, na chodu státu, proto raději žongluje s DPH.

A konečně i volič volí svou vládu dle výše uvedených priorit a cítění. Nevypovídá to nic o charakteru dotyčného člověka, jak by někteří rádi viděli, jen je to názor aplikovaný v praxi.

D. Altman 19.10.2012 17:44

Re: až tu bude levice

Částečně máte pravdu. Je tu ale ještě jiná možnost - totiž daňové zatížení snižovat a tím snižovat i podíl státu na rozhodování o svých občanech a přesouvání odpovědnosti na ně samotné. Tuto možnost (názor) však bohužel žádná strana u nás nenabízí, protože to politiky připravuje o část moci.

P. Broda 19.10.2012 19:22

Pane Altman promiňte

Ale musím Vám vyseknout poklonu . Takto krátce trefně a jednoduše popsat přesně jak by měl fungovat stát tady málokdo dokázal napsat !

J. Záhumenský 20.10.2012 6:25

Re: až tu bude levice

He he to by komunistický český lakomý človíček pištěl, kdyby se sprivatizovalo kompletně školství, zdravotnictví, doprava a pod. Stát vy si ponechal jenom armádu a justici. Místo daní placení škol, spoluůčast (mastná) u lékaře, jízdné bez dotací, věda jenom ze soukromých grantů a nadací a zejména pro farma firmy. Já jsem za, ale to by musela vychcípat ještě i moje generace husákových harantů.

J. Šejnoha 21.10.2012 18:13

Re: až tu bude levice

A taky drtivá většina  občanů chce být opečovávaná ze  strany státu bez  ohledu na jeho předlužení.

Samozřejmě  to souvisí se schopností lidí samostatně se uplatnit a  unést psychicky zodpovědnosat za sebe a svou rodinu. 


TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...