15. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jurečkův úřad povede Poul, muž z kauzy Nagyová

Lubomír Poul na cestě k výslechu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Poul na cestě k výslechu. | foto: ČTK

PRAHA Bývalý šéf úřadu Nečasovy vlády Lubomír Poul, kterého policie vyslýchala v kauze Jany Nagyové, řídí nově kancelář ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

Ministr Jurečka také hodlá ve svém resortu vytvořit nový tým poradců z nevládních organizací. Povede ho Simona Prečanová, která dosud šéfovala okresní zemědělské agentuře v Přerově.

„Sháněl jsem profesionálního úředníka. Jeho předchůdkyně odešla ještě ten den, kdy jsem nastoupil a já jsem rázem neměl šéfa úřadu,“ vysvětlil Jurečka serveru Lidovky.cz okolnosti Poulova nástupu na ministerstvo zemědělství.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý šéf úřadu vlády a stále ještě člen dozorčí rady energetického gigantu ČEZ se ve státní sféře pohybuje už od roku 1996. Vždy se ale držel spíše v pozadí. Poprvé se jeho jméno v médiích objevilo v souvislosti s kauzou údajné korupce na ministerstvu životního prostředí, kdy ho měl o pochybných zakázkách informovat whistleblower Libor Michálek.

Loni v červnu Poul patřil mezi zadržené v případu kolem bývalé šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové (nyní Nečasové). Obviněn však nebyl a u policejního výslechu využil práva nevypovídat.

Šperky pro Nečasovou

Podle deníku Právo si policie z exkluzivního pražského zlatnictví Cartier odnesla doklady o špercích, které objevila u Jany Nečasové (dříve Nagyové). Účtenky od šperků a luxusních kabelek byly nalezeny i u Poula. Jejich hodnota by se měla pohybovat v řádech desítek milionů korun, Nečasová si na ně prý nemohla vydělat. Poul ale tvrdí, že ho na jejich nákup posílala právě sama Nečasová.

Podle Jurečky je Poul profesionál na svém místě. „Vím, že mediálně na něho může být pohlíženo různě, ale jsem přesvědčen o tom, že je to poctivý člověk a stoprocentní státní úředník, který tu práci dělá víc než patnáct let,“ říká k úředníkově minulosti ministr.

Šéfporadkyně z Vlkoše

Do svého nejužšího týmu si Jurečka přivedl také Simonu Prečanovou, která dosud vedla malý úřad okresního oddělění Agentury pro zemědělství a venkov v Přerově. S ní se Jurečka, přerovský rodák, zná dlouhá léta. Jako soukromý zemědělec totiž hospodaří v blízké vesnici Rokytnici.

Prečanová z vesnice Vlkoš u Přerova zamíří do Prahy řídit Jurečkův nový tým poradců, který by měl vypracovat strategickou koncepci s cílem určit směřování českého zemědělství.

„Je to osoba velice znalá, v zemědělství pracuje 16 let. Dáváme dohromady tým zhruba do deseti lidí složený ze zástupců nevládních organizací v oblasti agrárního sektoru a paní Prečanová ho bude administrovat,“ říká Jurečka, podle nějž zatím podobný poradní sbor ministerstvu chyběl.

Jednání s organizacemi je zatím na začátku. „Oslovili jsme řadu organizací. Od agrární komory po tu potravinářskou, zemědělský svaz a další asociace. Chceme, aby nominovali svoje lidi. Je otázka, zda budou mít finanční nároky, nebo půjde o neplacenou funkci,“ dodává ministr.

mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!