4. listopadu 2009 14:12 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kadeřníci ani hospody nezlevní, poslanci se shodli a zamítli nižší daň

Zamítnutí návrhu nepotěši majitele restaurací | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zamítnutí návrhu nepotěši majitele restaurací | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Sněmovna neschválila vládní návrh, aby například opraváři jízdních kol, oděvů, kadeřníci či hospodští mohli od příštího roku nabízet své služby v nižší sazbě daně z přidané hodnoty. Přesun se měl vztahovat na služby s vysokým podílem lidské práce. Poslanci se zalekli velkého výpadku příjmů v rozpočtu. Ve vzácené shodě návrh zamítli poslanci ODS i ČSSD.

Pro zákon hlasovalo jen 50 poslanců, zapotřebí jich bylo 75. Zákon podpořili hlavně komunisté, část lidovců a někteří poslanci z ostatních stran.

Kritika některých poslanců směřovala hlavně na to, že zákon připraví státní rozpočet o několik miliard korun, ale již neřeší, kde jinde má stát tyto peníze získat. Na to poukazoval hlavně stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka. V tom se s ním shodl ale i poslanec ODS Michal Doktor.

"Tento návrh je nepochybně pokusem o krátkodobou výhodu některých, ale jednoznačně bude nevýhodou všech v čase, až se ty sazby začnou přibližovat k sobě," řekl Doktor.

Zmizelo by pět miliard
Ministr financí Eduard Janota při předchozím projednávání zákona ve sněmovně odhadl výpadek příjmů státního rozpočtu na čtyři až pět miliard korun. Ujistil však, že návrh rozpočtu na příští rok s tím už počítá.

Snížená sazba daně činí v současné době devět procent, od příštího se má ale v důsledku vládního protischodkového balíčku zvýšit na deset procent.

Šéf lidovců Cyril Svoboda naproti tomu návrh hájil s tím, že jde o příležitost jak podpořit malé a střední podniky a udržet pracovní místa. Na stranu příznivců přesunu do nižší sazby se postavil i poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Tomu se nelíbí, že by stát získával peníze hlavně prostřednictvím nepřímých daní od občanů. Komunisté dlouhodobě prosazují spíše progresivní zdanění příjmů, u nepřímých daní zastávají názor, že postihují většinu lidí, kteří mají podprůměrné příjmy.

Zdraží modernizace staveb
Návrh počítal i s tím, že opravy a modernizace staveb pro bydlení budou natrvalo ve snížené sazbě. Dosud platná výjimka, která to umožňovala, má skončit k poslednímu dni příštího roku. Zpravodaj k zákonu Miroslav Svoboda toto opatření přirovnal ke šrotovnému v oblasti bydlení, kterému by mohlo pomoci v boji s dopady krize.

Asociace hotelů a restaurací ČR navrhovanou změnu vítala. Její generální sekretář Václav Stárek řekl již dříve ČTK, že podle výpočtu asociace by přesun do nižší sazby jen v restauracích a cestovním ruchu pomohl zachránit 9000 pracovních míst. Již dříve také připustil, že snížení daně nepovede k přílišnému zlevnění, očekává pokles cen do dvou procent.

Sněmovna dnes dopoledne naopak schválila jinou vládní novelu zákona o DPH.

Tato novela mimo jiné počítá s tím, že o vrácení daně z přidané hodnoty bude možné žádat pouze elektronicky prostřednictvím internetového portálu ministerstva financí. Nastavuje také pravidla zamezující daňovým únikům a krácení daně. Stanovuje také lhůty, v kterých budou muset finanční úřady rozhodnout ohledně vrácení daně.

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?