Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kalousek: Bankéři si šeptají, že jsme z nejhoršího venku

Evropa

  9:17
WASHINGTON - Na zasedání mezinárodních finančních institucí ve Washingtonu byla podle českého ministra financí v demisi Miroslava Kalouska slyšet "opatrná slova, že by se snad pád světové ekonomiky měl postupně zastavovat". "Koncem letošního roku bychom mohli dorazit na dno a příští rok by mohl přijít opatrný růst. Ale všichni jsou samozřejmě nesmírně opatrní," upozornil.

Miroslav Kalousek foto: ČTK

Připomněl, že předpovědí, "které se zásadním způsobem minuly s realitou", bylo za poslední měsíce velmi mnoho. Všichni si podle něj uvědomují, že situace globální ekonomiky, která se nachází v hluboké recesi, je bezpříkladná a obtížně mapovatelná standardními metodami. "Nikdo z nás si nemůže být úplně jistý, že za měsíc, za dva nevypadne nějaký kostlivec ze skříně a nebude všechno úplně jinak," řekl po výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

K podobnému závěru jako MMF došli i ministři financí vyspělých zemí G7, kteří na své páteční schůzce ve Washingtonu konstatovali, že světová ekonomika se možná dostává z nejhorší fáze recese, i když její zotavení zatím není jisté.

MMF tento týden předpověděl, že světová ekonomika letos klesne zhruba o 1,3 procenta, což by představovalo nejhorší vývoj od druhé světové války. V příštím roce by ale měla stoupnout přibližně o 1,9 procenta.

Českému hospodářství předpovídá MMF pro letošek propad o 3,5 procenta a v příštím roce růst o 0,1 procenta. České ministerstvo financí podobně jako Česká národní banka odhaduje letošní pokles na 2,3 procenta a růst v roce 2010 "o několik desetinek více než MMF", řekl Kalousek. Již dříve ministerstvo uvedlo, že mírný hospodářský růst v příštím roce by mohl dosáhnout půl procenta.

Na současnou krizi standardní metody neplatí
Za jakoukoli prognózou, od MMF i českých analytiků, by podle Kalouska bylo poctivé dodat větu: "Nebo taky ne." "Prognózy čerpáme z analytických pracovišť, které pracují podle standardních metod. Upřímně řečeno, letošní a loňská situace je tak naprosto bezprecedentní, že je otázka, do jaké míry jsou na to standardní metody aplikovatelné," dodal. Ministři financí a guvernéři centrálních bank na washingtonských zasedáních kladli podle Kalouska důraz na to, aby se co nejrychleji podařilo uvést do praxe kroky dohodnuté na nedávném londýnském summitu průmyslově nejvlivnějších zemí G20. "Například u navýšení zdrojů MMF o půl bilionu dolarů je dnes zřejmé, že jeden čeká na druhého a že si všichni různě vykládají, jak se vlastně dohodli," řekl.

Světovou banku a MMF je třeba otevřít, míní Kalousek
Na sobotním zasedání MMF se opět hovořilo o změně řízení fondu. Smyslem reformy, která je dlouhodobě předmětem diskusí na každém jednání, je poskytnout více hlasovacích práv zemím, jejichž hospodářský vliv se v posledních letech zvýšil. Jde zejména o Čínu a další velké ekonomiky především z Asie a Latinské Ameriky. "Tentokrát byla výzva ke změně myšlena mimořádně vážně," řekl Kalousek. Česká republika takové snahy podporuje, a to i z hlediska obsazování vrcholných funkcí, uvedl.

"Je třeba odejít od zaběhnutého klišé, že prezidentem Světové banky je Američan a prezidentem MMF Evropan, což v praxi znamená, že je to zástupce nějaké velké evropské země. Je třeba otevřít tyto instituce většině států, zejména rozvojovým, a poskytnout jim větší vliv na směřování strategie těchto institucí," poznamenal Kalousek, který ve Washingtonu vystupoval také jako reprezentant předsednické země Evropské unie.

Dosavadní "velcí hráči" v MMF a SB by museli část svých hlasovacích práv postoupit novým zemím, což by ale také přineslo více demokracie, soudí ministr. "Když to (velké země) umožní, tak za to také něco získají," uvedl.

"Když se něco otevírá, tak je to více demokratické a může do toho mluvit mnohem více stran. Také se to více otevírá na druhou stranu, což znamená, že ti silní a úspěšní mohou více ovlivňovat rozvíjející se trhy. Zdůrazňuji, že ku prospěchu obou stran," konstatoval.

Autor: