5. února 2009 14:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek daně odpouštět nehodlá

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Návrh na odpouštění daní jakékoli skupině poplatníků je podle Kalouska nepřijatelný a diskriminační. Ministr financí tak reagoval na dnešní informace médií, podle nichž vláda zvažuje jako jedno z protikrizových opatření vrácení daní živnostníkům za rok 2007. O podobném opatření prý nejednal ani NERV.

"Je to ještě větší populismus než šrotovné," tvrdí Kalousek.

Podle MfD zaplatili živnostníci v tomto roce na daních z příjmu 17 miliard korun. Daně za tento rok jsou již zaplacené a nelze s nimi již manipulovat.

Naproti tomu u daní za loňský rok ještě nejsou podána daňová přiznání, a to by mohlo podle deníku nahrávat dodatečným manipulacím v účetnictví.

Poplatníci by se do něj mohli snažit zahrnout všechny příjmy i z jiných let.

"Jediný možný přístup je rovný přístup ke všem daňovým poplatníkům a rovné možnosti," řekl Kalousek. Národní ekonomická rada vlády podle něj o této myšlence nikdy nejednala, i když nevyloučil, že bude snaha ji někdy prosadit. "Jsem zásadně proti, pokládám to za populismus s mimořádně diskriminačními důsledky," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?