25. ledna 2009 13:09 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek: Deficit může být až 75 miliard

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

PRAHA Deficit rozpočtu na letošní rok upraveného kvůli hospodářské krizi může být až 75 miliard korun, tedy téměř dvakrát vyšší než současný schválený schodek. Bylo by tomu tak v případě, že ekonomika poroste jen o jedno procento. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr financí Miroslav Kalousek. V případě, že ekonomika poroste více, bude podle něj deficit nižší.

V případě tříprocentního růstu, ve který již Kalousek nevěří, by deficit rozpočtu činil přes 50 miliard korun. "Doufám, že růst se bude pohybovat někde kolem dvou procent," řekl Kalousek. V případě dvouprocentního hospodářského růstu by pak deficit byl přes 60 miliard korun.

"Kdybych neudělal nic a pouze bych ponechal nižší příjmy tak, jak bude menší růst, pak by deficity v těchto třech variantách byly 90, 100 a 110 miliard korun," dodal Kalousek s tím, že v těchto třech variantách růstu domácí ekonomiky předloží tento návrh v pondělí vládě ke schválení. "Poté neprodleně jej do konce ledna, jak jsme slíbili, předložíme Poslanecké sněmovně," doplnil. Škrty v rozpočtu se podle něj v žádném případě nedotknou důchodů a sociálních dávek.

Kalousek: Nikdo doopravdy neví, jaký bude skutečný růst
Ministerstvo financí nyní odhaduje, že české hospodářství letos poroste o 1,4 procenta. Kalousek však pozornil, že růst může být i nižší, protože současná situace v ekonomice je nepřehledná. Nezaměstnanost by mohla podle ministra stoupnout až na 7,2 rocenta; loni v prosinci byla nezaměstnanost šest procent.

Takový nárůst nezaměstnanosti MF odhaduje při jednoprocentním růstu ekonomiky. Ministr přitom na pondělní jednání vláda předkládá aktualizované návrhy rozpočtu s hospodářským růstem ve výši tří procent, dvou procent a jednoho procenta. "Nikdo ovšem doopravdy neví, jaký bude letos skutečný růst... Růst kolem jednoho procenta bych já ještě přijal s úlevou," uvedl Kalousek.

Na výši deficitu závisí možnost přijetí eura
Deficit ve výši 75 miliard korun je přitom podle Kalouska na hranici deficitu veřejných financí odpovídajícímu třem procentům HDP. Schodek veřejných financí do tří procent je přitom jednou z podmínek pro přijetí eura. V případě mimořádně špatného vývoje by byl deficit veřejných financí podle Kalouska vyšší, tedy nad třemi procenty. Zároveň ale ministr uvedl, že chce kritéria pro euro splnit.

Podle Sobotky vláda zaspala
Kalousek rovněž odmítl kritiku sociální demokracie, že vláda zaspala při řešení dopadů světové krize. "Vláda nezaspala, o 18 miliard korun byla díky snížení sociálního pojištění posílena koupěschopnost obyvatelstva, snížili jsme na železnici poplatky za dopravu," uvedl Kalousek. Případné škrty v rozpočtu se nebudou podle něj týkat například sociálních dávek.

Podle stínového ministra financí Bohuslava Sobotky jsou ale vládní opatření nedostatečná. "Vláda v minulém roce společně s odkladem úpravy rozpočtu odložila také všechny aktivní kroky, kterými mohla čelit vyšší nezaměstnanosti, problémům českého exportu, zpomalení české ekonomiky a všem negativním dopadům hospodářské krize," řekl Sobotka.

Schválený státní rozpočet na letošní rok, který schválila Poslanecká sněmovna před Vánoci, počítá se schodkem 38,1 miliardy korun. Takto schválený rozpočet ovšem počítá s hospodářským růstem 4,8 procenta.

ČTK