15. dubna 2009 13:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek do vlády? ČSSD na něm netrvá

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Lidové noviny

PRAHA Sociální demokraté důrazně popřeli, že by si přáli setrvání současného ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) ve funkci i v příští úřednické vládě premiéra Jana Fischera. Vedoucí sekce marketingu ČSSD Petr Dimun uvedl, že ČSSD na něčem takovém ani trvat nemohla, protože navržení kandidátů pro resort financí do úřednické vlády je na základě politické dohody v kompetenci ODS.

Dimun se ohradil i proti informaci dnešního deníku Právo, že důvodem pro setrvání Kalouska ve funkci je obava sociální demokracie o kompetentnost Ficherovy vlády a její schopnost zvládnout finanční krizi. "Jedním z důvodů, proč ČSSD iniciovala hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka byla neschopnost vlády řešit dopady hospodářské krize na Českou
republiku," zdůraznil.

Doplnil, že předseda sociální demokracie Jiří Paroubek, který se má dnes s Fischerem setkat, mu předloží kandidáty ČSSD na ministerské funkce. Všichni prý budou odborníky "ve svém oboru a zkušenými úředníky, kteří jsou zcela jistě schopni zvládnout úkoly, které před novou vládou budou v následujících měsících stát".

Kalousek zopakoval svá starší slova, že nabídku v nové vládě by
zvažoval ve chvíli, kdyby ho o účast v ní požádal nynější premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS) i Jan Fischer. Přání, aby Kalousek v kabinetu setrval, naznačil v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prezident Václav Klaus. "Přál bych si, aby byl ponechaný ve vládě jeden jediný ministr a tím je ministr financí Kalousek. Já bych mu svoji důvěru stoprocentně dal, věřím, že by udržel českou ekonomiku v pořádku," řekl v úterý prezident.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že prezident si Kalouskovo setrvání ve vládě přeje, neboť mu tak chce oplatit jeho angažmá při volbě prezidenta. Kalousek je vůči Čunkovi v ostré vnitrostranické opozici.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!