15. března 2009 14:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek: Hrozí prudký nárůst inflace

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

PRAHA Ministr financí Miroslav Kalousek dnes v pořadu ČT Otázky Václava Moravce uvedl, že jeho ministerstvo v případě vývoje HDP "pracuje se scénáři" v rozmezí růstu o nula procent až poklesu o dvě procenta. Upozornil také na skutečnost, že po odeznění celosvětové hospodářské krize hrozí prudký nárůst inflace.

Podotkl, že ve Spojených státech se už dnes "tisknou peníze", a nebezpečí je tak reálné. Připomněl v této souvislosti, že Evropská unie proto odmítá další pumpování peněz do ekonomik, což požadují Spojené státy. Toto stanovisko evropské sedmadvacítky v sobotu Kalousek jako ministr financí předsednické země unie tlumočil na setkání zástupců rozvinutých a rozvojových zemí skupiny G20 v jihoanglickém Horshamu.

V Česku i EU letos inflace na rozdíl od minulého roku, kdy výrazně rostla,
zpomaluje. V únoru meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil na dvě
procenta z lednových 2,2 procenta. Šlo tak o nejnižší růst cen od března
2007.

Deficit by mohl být 110 - 120 miliard
Při dvouprocentním poklesu ekonomiky by se podle něj letošní deficit státního rozpočtu pohyboval kolem 110 miliard až 120 miliard korun.
Stále platný státní rozpočet schválený na letošní rok je postaven na růstu
ekonomiky o 4,8 procenta a schodku 38,1 miliardy korun.

Ministerstvo financí ve své zatím poslední prognóze z konce ledna přehodnotilo letošní ekonomický růst na 1,4 procenta s riziky směrem dolů. Česká národní banka letos od hospodářství očekává pokles o 0,3 procenta. Část analytiků pak předpokládá ještě silnější tempo poklesu.

ČTK, Lidovky.cz