7. dubna 2009 7:57 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek jde proti Čunkovi

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Ondřej NěmecLidové noviny

PRAHA Předsedovi lidovců Jiřímu Čunkovi se „povedlo“ nejen téměř rozložit nedělní dohodu o přechodné vládě, ale i vlastní poslanecký klub. Část poslanců KDU-ČSL v čele s ministrem financí Miroslavem Kalouskem se totiž nebude držet usnesení celostátní konference a bude i nadále podporovat projekt čtyř stran na úřednickou vládu, která by dovedla zemi k říjnovým předčasným volbám.

"Pokládám za naprosto nekorektní a nevěrohodný přístup, když předseda Čunek a 1. místopředseda Línek v neděli něco dohodnou a v pondělí to torpédují ve stranickém orgánu. KDU-ČSL to činí nedůvěryhodnou a zavádí ji to do izolace,“ řekl včera večer LN Kalousek.

„Co mě se týče, jsem ochoten dohodu, kterou vyjednal bratr předseda, podporovat i nadále,“ dodal. Obdobně v noci pro LN hovořili i někteří další lidovečtí poslanci.

Podobně jako Kalousek se zřejmě zachovají i další lidovečtí poslanci. Také oni by nadále mohli ve sněmovně podporovat dohodu čtyř stran na úřednické vládě vedené Janem Fischerem.

Nechápou totiž, proč jejich předseda Čunek sám hlasoval proti něčemu, co se šéfy ostatních stran v neděli sám dohodl. Navíc argumentují, že z devadesáti členů konference jich včera bylo na jednání přítomno jen něco přes padesát.

„S nikým jsem o tom ještě nemluvil, nedělní dohodu jsem ale podporoval. Budeme se v úterý na klubu radit, jak se k usnesení celostátní konference postavit,“ uvedl šéf poslanců KDU-ČSL Pavel Severa. Bude stejně jako Kalousek podporovat dohodu? „Je to možné, ale nechme to až po diskuzi na klubu,“ uvedl.

„Tak nějak to asi bude. Některá grémia si podle mne berou víc, než jim náleží,“ odpověděl na stejný dotaz Ladislav Šustr. „Nerozumím našim vyjednavačům. Asi je to dáno jejich vyspělostí,“ dodal. Obdobně hovořil i další lidovecký poslanec Jiří Hanuš.