21. dubna 2009 8:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek láká Schwarzenberga

Karel Schwarzenberg na Hluboké | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg na Hluboké | foto: ČTK

PRAHA Tváří nové středopravé konzervativní strany, o jejímž založení uvažuje lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek, by se mohl stát ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Schwarzenberg to nepopřel. Podle některých hlasů jsou však úvahy o nové straně spíše politickou hrou. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).

"Prozatím to jsou jenom politické drby. Zatím se nezabývám tím, co bude, teď do červnových eurovoleb podpořím zelené," řekl HN Schwarzenberg. Podle listu položil telefon dřív, než mohl dostat detailnější otázky.

O tom, zda nové politické seskupení vznikne, se rozhodne do konce května. V té době se bude konat sjezd KDU-ČSL, který zvolí nové vedení strany a rozhodne, zda bude ve straně pokračovat současný vývoj, kdy má podle Kalouska navrch socialistické rovnostářství. Ministr to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zatím není jasné ani to, jaký by měla mít nová strana program. Jedním z bodů by ale mělo být volání po nízkých schodcích státního rozpočtu.

Podle HN však může být strašení novou stranou spíše politickou hrou než skutečnými plány. Kalousek totiž touto cestou může mobilizovat své stoupence a přimět je, aby za příštího předsedu KDU-ČSL zvolili namísto současného předsedy Jiřího Čunka europoslance Jana Březinu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!