7. prosince 2010 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek: Na přímou platbu nemám, příspěvek do MMF může jít skrz devizy

Miroslav Kalousek (TOP 09) se stal opět terčem slovního útoku Davida Ratha (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek (TOP 09) se stal opět terčem slovního útoku Davida Ratha (ČSSD). | foto: ČTK

BRUSEL Česko by mohlo za určitých podmínek zvýšit svůj příspěvek do Mezinárodního měnového fondu (MMF). Novinářům to dnes v Bruselu po jednání ministrů financí EU řekl český ministr financí Miroslav Kalousek.

O možném navýšení příspěvků členských států fondu se spekuluje v souvislosti s krizí v eurozóně, která by v budoucnosti mohla potřebovat více finančních prostředků a MMF by mohl být jedním z případných zdrojů.

Kalousek řekl, že si navýšení příspěvků umí představit, ale jen v případě, že by to nebyla přímá platba. Jedinou možností je vyhrazení devizových rezerv České národní banky, ale centrální banka by s tím musela souhlasit.

Z devizových rezerv jsme již jednou pro MMF čerpali

"Umím si to představit operací, kterou už jsme jednou učinili. To znamená, že došlo k deponování devizových rezerv České národní banky k Mezinárodnímu měnovému fondu, to byla ona miliarda eur," uvedl Kalousek.

Připomněl tak situaci z loňského roku, kdy ČNB půjčila MMF jednu miliardu eur (asi 25,1 miliardy Kč) na boj s hospodářskou krizí. Částka přitom byla podílem na balíčku jednoho bilionu dolarů, na němž se země G20, tedy největší ekonomiky světa, dohodly v dubnu 2009 v Londýně.

Komisař EU pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker

Podle Kalouska pro Česko nejsou podobné příspěvky problémem, protože v podstatě nemají přímý dopad na státní rozpočet. "Tady jsou potom náklady pro státní fiskál pouze v rozdílu úrokové míry mezi tím, když Česká národní banka má ty depozita uložena v tržním prostředí a u Mezinárodního měnového fondu, protože tam je jistý mírný rozdíl v úrocích," dodal český ministr financí.

Na přímou platbu peníze nemáme

V případě, že by příspěvek měl mít podobu přímé platby, Česko by jej ostře odmítlo. "Kdybychom měli participovat přímou platbou, tak v tuhle chvíli si neumím představit, kde bych ty peníze vzal," uvedl Kalousek.

Podle něj je nicméně zvýšení příspěvků členských států do MMF jednoznačně lepší řešení krize v eurozóně, než případné vydávání společných evropských dluhopisů, jejichž vznik zatím neúspěšně navrhuje šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker a italský ministr financí Giulio Tremonti.

ČTK, Lidovky.cz