2. prosince 2010 11:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek nabídne lidem státní dluhopisy, můžete si je koupit za 1000 korun

Ministr financí Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo financí v příštím roce plánuje vydat pilotní emisi státních dluhopisů pro občany o objemu maximálně deset miliard korun. Uvedl to dnes mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Minimální objem jedné objednávky bude 1000 korun. Dluhopisy budou moci nabízet banky i další finanční zprostředkovatelé.

Záměr nabídnout spořicí dluhopisy domácnostem není podle MF motivován nedostatkem jiných zdrojů, protože financování výpůjční potřeby státu je pokryto.

"Naším cílem je posílit fiskální odpovědnost státu prostřednictvím přímého vztahu k majetku občanů. Pokud budou přímo držet státní dluhopisy, budou preferovat odpovědné hospodaření státu, a nikoli populistický přístup vedoucí k nekontrolovanému růstu státního dluhu," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Czech Point

Ministerstvo chce při prodeji dluhopisů využít v maximální míře účastníků Centrálního depozitáře cenných papírů. "Spořicí státní dluhopisy tak budou moci nabízet například banky, ale i jiní finanční zprostředkovatelé.

Současně bude ministerstvo financí analyzovat možnosti využití sítě Czech POINT a elektronické distribuce," uvedlo MF.

Úřad počítá s emisemi dluhopisů se splatností jeden až dva roky a pět až šest let. MF neuvažuje o neomezené převoditelnosti dluhopisů na třetí osobu, ani o daňovém zvýhodnění.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?