Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kalousek nastínil souboj s krizí

Premiér Mirek Topolánek a ministr financí Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Mirek Topolánek a ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: René Volfík, ČTK

PRAHA Vládní opatření v boji proti hospodářské krizi se zaměří zejména na udržení zaměstnanosti a zpřístupnění úvěrů pro malé a střední podniky. Po jednání Národní ekonomické rady vlády (NERV) to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Vláda podle něj chce ucelený návrh protikrizových opatření představit ještě na současné schůzi sněmovny.

"Všechna opatření musí maximálním způsobem přispět k udržení zaměstnanosti, ke zprůchodnění úvěrových linek a vyvolání soukromé investiční aktivity," uvedl ministr. Jako příklad uvedl snížení odvodů sociálního pojištění u nižších a středněpříjmových skupin obyvatelstva, což sníží firmám náklady a ty nebudou muset propouštět. Propouštění by měly omezit i úvěry zdravým podnikům.

Podle dalšího člena NERV Jiřího Rusnoka se musí maximálně navýšit kapacita institucí jako je například Česká exportní banka nebo Českomoravská záruční a rozvojová banka. Tyto instituce by měly s pomocí státu navýšit kapitál, aby mohly financovat více projektů. "Ale musí se změnit i kritéria, tedy podporu rozšířit na příklad i o provozní financování podniků," uvedl Rusnok.

Dalším z opatření by mohlo být zrychlení odpisů pro firmy, které by podnítilo další investice. Pomoci by podle ministra měly i dotační programy, které by motivovaly investory ke spoluúčasti, například zateplování bytových domů.

NERV zúžil původní návrhy
Kalousek odmítl návrhy na podporu soukromé spotřeby. Ta je totiž podle něj ze tří čtvrtin vyvolána dováženým zbožím. "Lidé pak více penězi podpoří cizí ekonomiky. To je v současné situaci neefektivní a nezodpovědné opatření," uvedl.

Kalousek zopakoval, že vláda chystá kroky jak na příjmové, tak na výdajové stránce státního rozpočtu. "Moji zásadní prioritou je udržování rozpočtové disciplíny a snížení rizika se možným splácením státního dluhu," upozornil.

Rusnok dodal, že rada dnes zúžila původní návrhy. "Dnes máme jeden výstup, který se zabývá šesti, sedmi základními okruhy. Ty obsahují opatření, která budou dopracována a předána ministerstvům a premiérovi," uvedl. Vedle podpory úvěrů a zaměstnanosti jde například o podporu infrastruktury a regionálních projektů včetně ekologických nebo podporu školství a výzkumu.

Podle dřívějšího vyjádření premiéra Mirka Topolánka by jednotlivá opatření již měla brzy dostat legislativní podobu. Premiér je rozdělil do dvou skupin. Jednak jde o kroky, které lze řešit "krátkými novelami", a dále o kroky, které budou brány jako větší opatření. Opatření podle něj lze dělit i na trvalá a dočasná.

NERV se dnes sešel podruhé. Jeho hlavním úkolem bylo upřesnit jednotlivé kroky a zredukovat 250 návrhů opatření, se kterými přišli členové desetičlenné rady na jejím prvním zasedání.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...